Plenum studenata Državnog univerziteta u Novom Pazaru jednoglasno je odlučio da 12. aprila organizuje veliki protest pod nazivom „Sloboda vlada čaršijom“. Ovu odluku potvrdio je za Insajder student Amar Ličina, jedan od najaktivnijih predstavnika studentskog pokreta. Odluka dolazi nakon višemjesečnih tenzija između studenata i uprave univerziteta, koje su obilježile blokade, optužbe i pozivi na sistemske promjene.
Studenti iz Novog Pazara učestvovali su i na nedavnom protestu ispred redakcije tabloida Informer u Beogradu, gdje su na ogradu dvorišta okačili transparent s porukom „Pazar je svijet“, ispisanu crvenim i crnim slovima, uz jasan poziv na protest 12. aprila. Simbolika tog datuma dodatno je istaknuta kroz objavu na društvenoj mreži X, gdje su studenti kroz stihove poručili: „Ruže su crvene, čaršija se sprema, 12. aprila sledi reforma sistema.“
Studentski protesti u Novom Pazaru prošli su kroz nekoliko faza. Iako su početkom januara najavili odustajanje od daljih okupljanja zbog slabije podrške i iscrpljenosti, već krajem istog mjeseca manja grupa studenata organizovala je novi plenum, izglasala blokadu i ušla u prostorije univerziteta. Taj čin pokrenuo je novu fazu otpora, ali i otvoren konflikt s upravom. Istog dana Rektorski kolegij najavio je podnošenje krivičnih prijava protiv studenata u blokadi, uprkos ranijim izjavama u kojima je podržavao studentske zahtjeve.
Dodatne podjele među studentima pojavile su se u martu, kada je većina studenata u blokadi izglasala nepovjerenje aktuelnoj rektorki Zani Dolićanin. Kao razloge naveli su višegodišnju samovolju, nepotizam i gubitak akreditacija ključnih studijskih programa. S druge strane, grupa „Studenti 2.0“, koja je kampovala u Beogradu pred protest „15 za 15“, javno je podržala rektorku Dolićanin, ističući da je upravo ona jedina rektorka koja im je odgovorila na pismo upućeno svim univerzitetima u Srbiji.
Od početka protesta, studenti i građani u Novom Pazaru redovno održavaju minute tišine, koje su prvobitno trajale šesnaest minuta, a potom produžene na sedamnaest, nakon smrti teško povrijeđenog Vukašina Crnčevića. Taj dodatni minut posvećen je Ernadu Bakanu, studentu iz Novog Pazara koji je 2019. godine poginuo u saobraćajnoj nesreći u Beogradu. Razmatranje njegovog slučaja od strane Vrhovnog suda predstavlja jedan od zvaničnih studentskih zahtjeva.
Ukupno šest zahtjeva formulisali su studenti okupljeni oko plenuma. Među njima se izdvaja poziv na uvođenje prinudne uprave kao jedini, prema njihovim riječima, djelotvoran način da se prevaziđe institucionalna kriza na univerzitetu. Krajem marta pokrenuli su i peticiju za tu inicijativu, koju je za manje od 24 sata potpisalo više od dvije hiljade građana.
Studenti ukazuju na drastičan pad broja upisanih u tekućoj akademskoj godini, gubitak akreditacija, te odliv mladog nastavnog kadra. U obrazloženju naglašavaju da se umjesto mladih i perspektivnih profesora zapošljavaju kadrovi pred penzijom s drugih univerziteta, što dodatno urušava kvalitet nastave. Smatraju da se univerzitet nalazi u dubokoj demografskoj i kadrovskoj krizi koja ne može biti riješena unutar postojećeg upravljačkog okvira.
Protest zakazan za 12. april u Novom Pazaru biće jasan signal da studenti ne odustaju od borbe za bolji univerzitet, akademsko dostojanstvo i sistemske promjene, pozivajući sve građane Srbije da im se pridruže u toj borbi.