Petak, 4 Jula, 2025

Trabant: Od ismijavanja do statusa kultnog automobila s vrtoglavo visokom cijenom

Share

Magično plav, sa smeđim kožnim detaljima na vratima, kariranim sicevima, retrovizorom samo na vozačevoj strani i velikim okruglim farovima – Trabant 601 nije samo običan auto, već simbol jedne ere. Nekada su ga ismijavali zbog jednostavnog dizajna i bučnog dvotaktnog motora, ali danas ga kolekcionari traže širom svijeta, a cijena mu je dosegnula neslućene visine.

„Trabant je dio mog djetinjstva, kad smo ga često viđali na cestama. Ljudi iz DDR-a dolazili su kod nas na more u Trabanatima, dimili su se, bili puni porodica – mama, tata, čak i psi,“ prisjeća se Igor Horkić, vlasnik kultnog Trabanta 601, za RTL. Igor već dvadeset godina posjeduje svjetloplavi Trabant i čuva ga s posebnom pažnjom, dok cijene ovog modela rapidno rastu.

Trabantov put od šale do ikone

Prvi Trabant je proizveden prije 60 godina u Istočnoj Njemačkoj, opremljen starim dvotaktnim motorom i skromnih 23 konjske snage. U to doba, Njemačka je oskudijevala metalom, pa su dijelovi Trabanta pravljeni od plastike poznate kao duroplast. Legende su govorile da su svinje noću mogle pojesti neke Trabante ako ih vlasnici nisu zaštitili.

Trabant se kroz godine probio do vrha liste najtraženijih oldtimera. Prema istraživanjima njemačke kompanije Classic Data, vrijednost Trabanta je u posljednjih šest godina porasla za čak 123 posto. Model koji je prije nekoliko godina koštao oko 3,100 eura danas dostiže gotovo sedam hiljada eura. Kako je ovaj jednostavni automobil postao luksuz na četiri točka?

„Pandemija je značajno utjecala na rast cijena oldtimera, jer su mnogi počeli ulagati u njih kako bi očuvali vrijednost novca,“ objašnjava Kristijan Tićak, urednik magazina Auto, motor i sport.
Cijene oldtimera u stratosferi

Trabant nije jedini oldtimer kojem cijena leti u nebo. Na vrhu liste nalazi se Tatra T613, nekadašnja luksuzna limuzina Istočnog bloka, koja je prevozila najviše državne dužnosnike i korištena u KGB-u. Njena vrijednost porasla je za nevjerovatnih 133 posto u posljednjih šest godina. Dalibor Lebarović, predsjednik Oldtimer kluba Zagreb, ističe: „Oldtimer mora imati posebnu historiju i značaj da bi bio vrijedan ulaganja.“

Sličan trend prati i Volkswagen Passat iz 1973. godine. Ovaj porodični automobil danas vrijedi dvostruko više nego prije šest godina, a kolekcionari ga smatraju jednim od najmodernijih modela svog vremena.

Kako cijene oldtimera rastu, jedno je sigurno – ova vozila postaju sve poželjnija, ne samo zbog nostalgije, već i kao vrijedna investicija.

„Oldtimeri u izvornom stanju vrijede više, a oni koji su restaurirani privlače vozače koji žele uživati u vožnji, ali je važno takve automobile čuvati,“ zaključuje Kristijan.

Izvor: Fokus.ba

Slični članci

Local News