Hanover / Draga – Njemačka carina i tužilaštvo iz Hanovera razotkrili su kompleksnu šemu utaje doprinosa i pranja novca u kojoj je ključnu ulogu, kako se sumnja, imao 24-godišnji Admir P., državljanin Srbije iz tutinskog sela Draga. Iako formalno nije uhapšen, protiv njega se vodi istraga zbog sumnje da je sa još najmanje četiri osobe izrađivao fiktivne fakture putem kojih su pronevjerene desetine miliona eura.
U spektakularnoj akciji koja je sprovedena u utorak ujutru, oko 800 carinskih službenika izvršilo je simultane pretrese na više od 100 lokacija širom Njemačke – uključujući i dom u kojem Admir P. boravi. Akcija je obuhvatila stanove i poslovne prostore u Hanoveru, Springeu i Neštatu. Jedna od lokacija bila je pod prismotrom specijalne jedinice carine, jer se sumnjalo da je osumnjičeni naoružan. Na sreću, operacija je prošla bez incidenata.
„Sve je proteklo bez komplikacija“, izjavio je Oliver Ajzenhauer, portparol Tužilaštva u Hanoveru.
Tokom pretresa, istražitelji su tragali za poslovnom dokumentacijom, ugovorima i digitalnim dokazima. Do zaključenja izdanja nije saopšteno šta je konkretno zaplijenjeno, jer sav materijal mora proći centralnu obradu unutar carinskih službi.
Šema lažnih servisnih firmi i “pokrivnih faktura”.
Prema optužbama, Admir P. je bio dio mreže tzv. “servisnih firmi” koje su izrađivale tzv. „Scheinrechnungen“ ili “pokrivne fakture”. Preduzeća bi formalno angažovala ove firme da izvrše određene poslove, ali u stvarnosti usluge nisu ni postojale. Cilj je bio da se legalno prebaci novac, a zatim uz manji procenat i lažnu fakturu, u gotovini vrati izvornom preduzeću.
Radnici koji su zapravo izvršavali posao na terenu nisu bili prijavljeni u skladu sa zakonom – većina njih je dobijala platu „na ruke“, bez uplate doprinosa za socijalno i zdravstveno osiguranje. Ovakva praksa omogućila je kompanijama da izbjegnu poreze i doprinose, te da svoje usluge prodaju jeftinije od konkurencije.
„Riječ je o veoma ozbiljnom obliku finansijskog kriminala koji direktno podriva sistem socijalne sigurnosti i fer tržišnu konkurenciju“, naglasio je Ajzenhauer.
Ukupna šteta se, prema dosadašnjim procjenama, kreće u milionskim iznosima. Od tri izvorne firme koje su bile uključene u šemu – dvije su već prestale sa radom, dok jedna još uvijek djeluje u opštini Springe.
Zvanični datum početka suđenja nije određen, ali Tužilaštvo planira da u narednim nedeljama podigne zvaničnu optužnicu protiv Pepića i njegovih saradnika. Moguća su i nova hapšenja kako istraga bude napredovala.