Tutinski planinari Enes i Kasim penju se na najviši vrh Turske- Ararat

520

Članovi PSD Beleg iz Tutina Enes Muratović i Kasim Hamzagić i višečlana ekipedicija predvodjena iskusnim vodičem Zoranom Pavlovićem Paćom uspešnu su izvršili aklimatizaciju na 4200m.n.v. Uspon na vrh Ararat ( 5.137 m.n.v )Nakon puta i dolaska na polaznu tačku na 2.200 m , predvidjena je aklimatizacija, i kretanje ka samom vrhu u nekoliko dana. Ako vremenski uslovi dozvole , izlazak na vrh se očekuje 10.09.2021 u ranim jutarnjim časovima.Srećno momci.

Ekipa će se redovno javljati koliko uslovi dozvole, a na grupi ćemo objavljivati i zanimljivosti o samoj planini i ljudima koji žive u okolini Ararata.

ARARAT Najveća planina Turske, čiji je vrh večno prekriven ledom i snegom skriven je u oblacima i nadvisuje vrhove istočne Turske, na samoj granici sa Jermenijom i Iranom. Veliki Ararat je ogromna, veličanstvena kupola koja se uzdiže na 5.137 m nadmorske visine, a njen „pratilac“- Mali Ararat, doseže visinu od 3.896m. Dva Ararata, “Majka” i “Dete” u turskom usmenom predanju, protežu se na dužini od oko 40 km.Odakle naziv “Ararat”? Većina Jermena poštuje planinu Ararat kao “Majku sveta”, a mnogi hrišćani, ali i mnogi muslimani, veruju da je to mesto na kojem se Nojeva barka zaustavila nakon Velikog potopa i odakle je čovečanstvo ponovo oživelo. Persijanci su ovu planinu nazvali “Ararat Noa”. U Kuranu se nalazi Nojeva priča o tome kako je barku ostavio poplavni talas baš ovde, na El Jedi (naziv za Ararat na arapskom jeziku).




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *