Ponedjeljak, 12 Maja, 2025

Ukidaju se probne dozvole i uvode drakonske kazne: Pogleajte šta se sve mijenja u Zakonu o saobraćaju

Share

Priprema se novi Zakon o bezbjednosti saobraćaja, koji donosi niz značajnih izmjena s ciljem unapređenja bezbjednosti na putevima. Među najvažnijim novinama su ukidanje probne vozačke dozvole, trajno oduzimanje vozila za najteže prekršioce, strože kazne za vožnju pod dejstvom alkohola te uvođenje pametnih kamera sa vještačkom inteligencijom koje će automatski bilježiti prekršaje poput prolaska kroz crveno svjetlo, prekoračenja brzine i nepropisne upotrebe mobilnog telefona.

Ključne promene:

  • Ukidanje probne vozačke dozvole – Mladi vozači će dobijati standardnu dozvolu sa posebnim kodom koji označava ograničenja.
  • Trajno oduzimanje vozila – Za vozače koji višestruko krše saobraćajne propise.
  • Pametne kamere – Automatski beleže prekršaje (prolazak kroz crveno, prekoračenje brzine, upotreba telefona).
  • Nulta tolerancija na alkohol – Razmatra se uvođenje zabrane alkohola za sve vozače (trenutno važi samo za profesionalne vozače i mlade vozače).
  • Povećanje kazni – Strože sankcije i preciznije praćenje kaznenih poena.
  • Zaštita pešaka i ranjivih učesnika – Strože kazne za nepoštovanje pešačkih prelaza i trostruko veće kazne ako se prekršaj počini u prisustvu dece mlađe od 12 godina.
  • Digitalni vozački dosije – Omogućava vozačima praćenje kazni i prekršaja putem aplikacije.
  • Mobilni tehnički pregledi – Kontrola tehničke ispravnosti vozila direktno na putu.
  • Podsticaji za ekološka vozila – Povećanje subvencija za električna vozila i uvođenje posebnih traka za njih.
  • Napredne tehnologije u vozilima – Obavezni senzori za mrtve uglove, automatsko kočenje, ograničenje brzine prema saobraćajnim znakovima i blokada telefona tokom vožnje.
  • Nova pravila za bicikliste i autonomna vozila – Regulacija biciklističkog saobraćaja i autonomnih vozila.
  • Veća odgovornost vozača kamiona i autobusa – Ograničenje kretanja teretnih vozila u periodima najvećih gužvi.

Jedna od najvažnijih izmjena odnosi se na ukidanje probne vozačke dozvole. Mladi vozači će umjesto posebne probne dozvole dobijati standardnu vozačku dozvolu sa posebnim kodom koji označava određena ograničenja. Ovaj sistem omogućit će im da upravljaju vozilima i u inostranstvu, što do sada nije bilo moguće. Također, razmatra se mogućnost praćenja ponašanja vozača nakon položenog ispita, čime bi se povećala kontrola i podstakao odgovorniji pristup vožnji.

Novi zakon predviđa i trajno oduzimanje vozila za vozače koji višestruko grubo krše saobraćajne propise, naročito kada je riječ o vožnji pod dejstvom alkohola ili drastičnom prekoračenju brzine. Ova mjera treba da spriječi povratnike u prekršajima i dodatno poveća nivo bezbjednosti na putevima.

Posebna pažnja posvećena je automatizaciji nadzora u saobraćaju kroz uvođenje pametnih kamera sa vještačkom inteligencijom. Ove kamere moći će da prepoznaju različite prekršaje u realnom vremenu i automatski šalju kazne, što će smanjiti potrebu za direktnom intervencijom saobraćajne policije.

Još jedna značajna promjena odnosi se na strože sankcionisanje vožnje pod dejstvom alkohola. Dok su do sada profesionalni vozači, mladi vozači i motociklisti morali imati 0,0 promila alkohola u krvi, sada se razmatra mogućnost uvođenja ove mjere za sve vozače, pri čemu bi sankcionisanje počinjalo od 0,2 promila.

Planirano je i povećanje kazni za saobraćajne prekršaje, kao i unapređenje sistema kaznenih poena, s ciljem postepenog sankcionisanja nesavjesnih vozača bez čekanja da steknu status povratnika u prekršajima. Posebna pažnja posvećena je zaštiti ranjivih učesnika u saobraćaju, naročito djece i pješaka. U skladu s tim, kazne za nepoštovanje pješačkih prelaza bit će pooštrene, dok će prekršaji počinjeni u prisustvu djece mlađe od 12 godina biti sankcionisani trostruko višim kaznama.

Novitet u zakonu predstavlja i uvođenje digitalnog vozačkog dosijea, koji će omogućiti vozačima da putem aplikacije prate svoje kazne, prekršaje i tehničku ispravnost vozila. Na ovaj način izbjeći će se situacije u kojima vozači tek na graničnim prelazima saznaju za neplaćene kazne. Pored toga, uvode se i mobilni tehnički pregledi vozila, što će omogućiti inspekciji da na licu mjesta provjeri tehničku ispravnost vozila i odmah preduzme mjere ukoliko se utvrde nepravilnosti.

Kako bi se podstakao ekološki održiviji saobraćaj, predviđene su subvencije za kupovinu električnih vozila, kao i uvođenje posebnih traka za njih u gradskim zonama. Također, planirano je uvođenje obaveznih sigurnosnih sistema u vozila, uključujući senzore za mrtve uglove, automatsko kočenje i tehnologije koje bi ograničavale brzinu u skladu sa saobraćajnim znakovima.

Novi zakon donosi i jasniju regulaciju biciklističkog saobraćaja, uključujući mogućnost uvođenja posebnih biciklističkih traka i preciznije definisanje pravila za preticanje biciklista. Također, razmatra se regulacija autonomnih vozila, posebno u dijelu odgovornosti za saobraćajne prekršaje i eventualne nezgode.

Vozači teretnih vozila i autobusa suočit će se sa novim ograničenjima, jer se planira regulacija upotrebe autoputeva u periodima najvećih gužvi, čime bi se smanjio rizik od saobraćajnih nezgoda.

Priprema nacrta zakona još je u toku, a Ministarstvo unutrašnjih poslova pozvalo je građane da dostave svoje prijedloge i sugestije putem adrese [email protected]. Nakon što zakon prođe javnu raspravu i parlamentarnu proceduru, predviđen je period prilagođavanja prije nego što nova pravila stupe na snagu. Cilj predloženih izmjena je povećanje bezbjednosti u saobraćaju i stvaranje efikasnijeg sistema kontrole, uz upotrebu savremenih tehnologija i strožih kaznenih mjera.

Slični članci

Local News