Bezbednosna pravila po sletanju više nisu stvar preporuke – turske vlasti odlučne su da uvedu red u putničkom ponašanju. Putnici iz Srbije, koji su poznati po tome da često ustaju čim avion dotakne pistu, mogli bi ove sezone da se suoče s paprenim kaznama.
Piše: Redakcija Sandžak Danas
Turske vlasti su uoči letnje turističke sezone uvele nova i stroga pravila ponašanja u avionima, a jedno od njih moglo bi da iznenadi mnoge putnike iz Srbije koji svake godine pohrle ka Antaliji, Bodrumu i Istanbulu. Od sada, ako ustanu iz sedišta pre nego što se zvanično isključi signal za vezivanje pojasa, mogu platiti kaznu od čak 60 evra.
Ovu informaciju potvrdili su turski zvaničnici iz Direktorata za civilno vazduhoplovstvo (SHGM), ističući da se kazne uvode zbog rastućeg broja povreda i incidenata koji se dešavaju upravo u trenutku kada avion još nije potpuno zaustavljen.
Zašto je ovo ozbiljan prekršaj?
Prema rečima pilota u penziji Stevana Ignjatovića, koji je govorio za TV Prva, ovaj čin nije samo pitanje kulture ponašanja, već i ozbiljne bezbednosti.
– Avion se, nakon sletanja, kreće brzinom od 20 do 40 kilometara na sat. Deluje sporo zbog veličine letelice, ali ako dođe do naglog kočenja, putnik koji nije vezan lako može pasti, udariti u sedište ispred sebe ili čak zadobiti ozbiljne povrede. A tada kreće lavina problema – osiguranje, bolnice, sudovi, naknade… – objašnjava Ignjatović.
Dodaje da su upravo ovakve situacije najčešći uzrok povreda u avionima: ljudi ustaju, otvaraju prtljažne komore, vade kofere, suncobrane, ručni prtljag – i sve to dok avion još uvek nije bezbedno parkiran.
Kazna za nepoštovanje pravila – bez izuzetka
Po novim propisima, avio-posada ima ovlašćenje da prijavi svakog ko se otkopča pre gašenja signalizacije za vezivanje pojasa, a inspektori civilnog vazduhoplovstva mogu izdati mandatne kazne na licu mesta.
– Ove mere nisu tu da bi bile represivne, već preventivne. Cilj nam je da sprečimo neželjene situacije koje mogu nastati usled nesavesnog ponašanja putnika, poručio je portparol SHGM-a.
Kako da izbegnete kaznu i putujete bez stresa?
Vrlo jednostavno – ostanite vezani dok se znak ne isključi i ne ustajte dok posada ne najavi da je iskrcavanje bezbedno. Ne otvarajte prtljažne komore dok za to ne dobijete dozvolu, jer i pad jednog kofera može prouzrokovati ozbiljne povrede.
Osim što ćete izbeći kaznu od 60 evra, poštovanjem ovih pravila umanjićete rizik od povrede sebe i drugih putnika. A ujedno ćete pomoći posadi da proces sletanja i iskrcavanja protekne bez nervoze i potencijalnih konflikata.
Putnici iz Srbije – na udaru zbog loše navike
Putnici iz Srbije često se prepoznaju po neobuzdanom nestrpljenju čim avion dotakne pistu – ustajanje, traženje torbi, čekanje u hodniku pre nego što se vrata aviona otvore… Sada bi ta navika mogla da im se obije o glavu.
Turske vlasti jasno poručuju – bezbednost je prioritet, a poštovanje pravila nije stvar izbora već obaveza. Letovanje može početi sa osmehom, ali i sa – kaznom.