Srijeda, 7 Maja, 2025

/VIDEO/ Ahmed Delimeđac: Bošnjačke partije su produžena ruka režima, a opozicija ne postoji

Share

Beograd/Novi Pazar – Druga epizoda emisije Radar Forum, koju uređuje i vodi teolog i predsednik Fondacije “Ljuba Davidović” Vukašin Milićević, donijela je otvoren i analitički dijalog sa advokatom Ahmedom Delimeđacem iz Novog Pazara. Tema – nacionalizam, politička manipulacija i uloga Bošnjaka u savremenoj Srbiji i regionu.

Dvojica sagovornika složila su se da nacionalističke elite u regionu više ne predstavljaju narode koje nominalno brane, već ih koriste kao sredstvo za učvršćivanje sopstvene moći. “Imamo političke strukture koje ne poznaju etički kompas, ali su zato majstori trgovine lojalnošću”, istakao je Delimeđac.

  • Diskriminacija Bošnjaka – dvostruki standardi

Delimeđac je posebno ukazao na dvostruke aršine u pravosudnom sistemu Srbije, navodeći slučaj ljudi iz Novog Pazara koji su osuđeni na višegodišnje kazne zbog ratovanja u Siriji, dok su srpski dobrovoljci koji su učestvovali u ratovima u Ukrajini često prolazili sa uslovnim kaznama.

„Ne znam u čemu je razlika između rata u Siriji i rata u Ukrajini, osim što u prvom učestvuju Bošnjaci, a u drugom Srbi“, kazao je. Dodao je i da su simboli države – od Ustava do himne – isključujući za sve koji nisu Srbi pravoslavci, te naveo primer fudbalera Adema Ljajića, koji je bio meta osuda jer nije želio da pjeva himnu.

Delimeđac je kritikovao način na koji se Novi Pazar prikazuje u javnosti, ističući da se njegova politička i istorijska uloga svodi na “mantije i ćevape”.

  • „Novi Pazar je grad tolerantnih ljudi, zanatlija, trgovaca, bogate istorije i značaja. Danas se od njega pravi zapaljiva tačka u Srbiji, kako bi se Bošnjaci koristili kao politički alibi i stalni ‘drugi’ u narativu države“, upozorava Delimeđac.
  • Bošnjačke partije kao produžena ruka vlasti

Posebnu pažnju sagovornici su posvetili unutrašnjim problemima bošnjačke političke scene. Delimeđac je ocijenio da je nakon raspada SDA zavladao vakuum opozicione snage, dok postojeće partije funkcionišu po principu klijentelizma.

  • „To nisu opozicione partije. To su grane režima koje služe održavanju statusa quo, trguju s vlašću i ne zastupaju narod. Umjesto otpora, oni nude potpunu poslušnost“, rekao je.

Vukašin Milićević upozorio je da se nacionalizam u regionu koristi kao sredstvo manipulacije kolektivnim sjećanjem. „Autoviktimizacija zamjenjuje poštovanje žrtava, a mitomanija istinu. To je opasan model u kojem nacionalizam ne traži istinu, već kontrolu“, objasnio je.

Dodao je da se političke elite različitih nacionalnosti sve češće dogovaraju iza zatvorenih vrata, pri čemu jedinu štetu trpe narodi koje navodno zastupaju.

Poseban osvrt dat je nedavnim protestima u Novom Pazaru, kada su studenti iz različitih dijelova Srbije došli u znak solidarnosti. „To nisu bili samo politički momenti, već duboko lični susreti sa gradom koji je decenijama predstavljan kroz predrasude“, poručuju sagovornici.

Delimeđac je zaključio: „Bošnjaci nikada nisu promijenili svoj identitet. Problem je što ih država nikada nije priznala u potpunosti. Umjesto toga, koristi ih da pokazuje sopstvenu tobožnju toleranciju, dok ih u stvarnosti stalno marginalizuje.“ Pogledajte gostovanje ispod teksta.

Slični članci

Local News