Petak, 4 Jula, 2025

/VIDEO/ EKSPLOZIJA na jezeru GAZIVODE oštetila kanal za snabdijevanje vodom i električnom energijom – 200.000 ljudi u opasnosti

Share

Na jezeru Gazivode došlo je do eksplozije koja je izazvala ozbiljna oštećenja na kanalu Ibar-Lepenac, ključnom infrastrukturnom objektu za snabdijevanje vodom i hlađenje termoelektrana na Kosovu. Posljedice ovog incidenta mogle bi ugroziti živote i osnovne uslove za život za preko 200.000 ljudi.

Pucanje kanala i širenje vode

Eksplozija, čiji uzrok još uvijek nije potvrđen, dovela je do oštećenja kanala koji snabdijeva vodom Sjevernu i Južnu Mitrovicu, kao i ključne termoelektrane Obilić A i Obilić B. Iz kanala se trenutno izlijeva velika količina vode, koja plavi okolna područja i stvara dodatnu opasnost za stanovništvo i infrastrukturu.

Lokalne vlasti u Zubinom Potoku obustavile su snabdijevanje vodom za piće, dok je regionalno preduzeće za vodosnabdijevanje “Mitrovica” apeliralo na građane da obezbijede rezerve vode. Prema najavama, moguće je i obustavljanje snabdijevanja električnom energijom, s obzirom na to da termoelektrane zavise od ovog kanala za hlađenje.

Sumnje na sabotažu

Iako zvanična istraga još uvijek nije utvrdila uzrok eksplozije, dio kosovskih medija sugeriše da bi mogla biti riječ o sabotaži usmjerenoj na destabilizaciju ključne infrastrukture. Ove tvrdnje dodatno podgrijavaju političke tenzije u regionu, koje su ionako na visokom nivou.

Eksplozija na Gazivodama mogla bi imati ozbiljne posljedice ne samo po vodosnabdijevanje već i na proizvodnju električne energije, što bi uzrokovalo energetski kolaps u pojedinim dijelovima Kosova. Osim toga, izlijevanje velike količine vode može prouzrokovati značajne ekološke štete, uključujući kontaminaciju zemljišta i lokalnih izvora vode.

Kosovske vlasti obećale su hitnu reakciju, a stručni timovi već su na terenu kako bi procijenili štetu i pokušali privremeno sanirati oštećenje. Stanovnici pogođenih područja, međutim, izrazili su zabrinutost zbog sporog reagovanja i nedostatka konkretnih informacija.

Lokalne organizacije i međunarodne institucije pozvale su na smirivanje situacije i pružanje pomoći pogođenom stanovništvu.

“Ovo nije samo tehnički problem, već humanitarna kriza koja zahtijeva hitnu akciju svih nadležnih institucija,” istaknuto je u zajedničkom saopštenju.


Očekuje se da će naredni sati donijeti više informacija o razmjerama štete i mogućim koracima ka rješavanju ovog problema. Svaki dalji zastoj mogao bi dodatno pogoršati već kritičnu situaciju.

Slični članci

Local News