/VIDEO/ Priča Srpkinja koje su prešle u islam i šta su prvo doživjele: Lični izbor ili društvena kontroverza?

/VIDEO/ Priča Srpkinja koje su prešle u islam i šta su prvo doživjele: Lični izbor ili društvena kontroverza?

Priče srpkinja koje su prešle na islamv

Promjena vjerske pripadnosti je tema koja često izaziva interesovanje javnosti, a posebno kada se radi o Srpkinjama koje prelaze iz pravoslavlja na islam. Dok neki ovu odluku vide kao lični izbor, drugi je smatraju tabuom. Bez obzira na različite poglede, ove žene su odlučile da slijede put vjere koja im pruža unutarnji mir i smisao. Evo njihovih priča.

Jelena Lović: Herojeva unuka u Jordanu

Jelena Lović, unuka narodnog heroja Jezdimira Lovića, odlučila je napustiti pravoslavnu vjeru i preći na islam. Ova odluka nije bila laka, posebno jer je njena porodica u Sjenici poznata i poštovana.

„Mojim roditeljima je bilo teško prihvatiti moju odluku, ali ja sam morala pronaći svoju sreću,“ kazala je Jelena. Danas živi u Jordanu, gdje se udala i prihvatila novi životni stil.

Mijana Popović: Potraga za istinom

Mijana Popović iz Zagreba, odrasla u Prijedoru, a od 2009. godine stanovnica Sarajeva, opisuje kako njen put ka islamu nije bio planiran, ali je bio neizbježan. „Nisam tražila islam, ali sam tražila istinu,“ kazala je Mijana, objašnjavajući kako je kroz knjige, razgovore i putovanja pronašla unutarnji mir.

Mijana je odrasla u pravoslavnoj porodici, ali je, kako kaže, oduvijek osjećala prazninu u svom srcu. Susret s islamom bio je prelomni trenutak u njenom životu. Nakon nje, i njen suprug je prihvatio islam, a oboje sada žive miran i ispunjen život.

Snežana Nikolić: Prelazak uprkos odbacivanju

Snežana Nikolić iz Smederevske Palanke prije desetak godina je prešla na islam, nakon čega su je svi osim majke odbacili. Uprkos društvenom pritisku, Snežana je nastavila prakticirati svoju novu vjeru i tvrdi da je to bila ispravna odluka.

„Osjećala sam snagu dok sam postila ramazan i prije nego što sam postala muslimanka,“ izjavila je Snežana u jednom intervjuu. Danas živi sama, ali, kako kaže, vjera joj daje snagu da nastavi dalje.

Dušica Trninić: Ljubav i nova vjera

Dušica Trninić iz Beograda postala je poznata u javnosti kada se 2016. godine udala za Mirsada Jahovića, brata poznate pjevačice Emine Jahović. U tom trenutku, Dušica je donijela odluku da pređe iz kršćanstva na islam, što je izazvalo brojne reakcije. Njeni roditelji isprva nisu podržali ovu odluku, dok se Mirsadova porodica dvoumila oko toga da li da prihvati Dušicu zbog njenog porijekla. Ipak, danas Dušica uživa u harmoničnom životu sa suprugom i ima blizak odnos sa svekrvom, što često pokazuje na društvenim mrežama.

„Mirsad me tretira kao kraljicu,“ kazala je Dušica u jednom intervjuu. Njihov život pun je putovanja i zajedničkih trenutaka, što, prema Dušici, predstavlja potvrdu njenog ispravnog izbora.

Ivana Kostić: Promjena donosi uspjeh

Ivana Kostić iz Sarajeva prošla je kroz težak period razvoda i životnih izazova, ali je prelazak na islam donio pozitivne promjene. Ivana je uspjela pokrenuti kozmetički biznis u Sarajevu, nakon što je godinama radila u Njemačkoj.

„Sve se promijenilo poslije jednog sna,“ otkrila je Ivana, dodavši da je osjetila unutarnji mir nakon prelaska na islam. Sada nosi ime Sara i, kako kaže, pronašla je sreću koju je dugo tražila.

@ivanailijic #fypシ゚ #foryou #foryoupage #hairstyle ♬ original sound – Ivana Ilijić

Aleksandra Belić: Odluka koja je izazvala pažnju

Aleksandra Belić iz Čačka izazvala je brojne reakcije kada je 2019. godine odlučila preći na islam. Snimak na kojem je zabilježen njen prelazak u novo vjerovanje izazvao je lavinu komentara na društvenim mrežama.

Aleksandra se udala za Jasmina iz Bosne, a snimak njihovog vjenčanja u općini Zvornik izazvao je brojne reakcije u javnosti. Aleksandra danas živi sretan porodični život, a njen izbor vjere i dalje intrigira mnoge.

Izbor vjere – lična sloboda ili društvena stigma?

Priče ovih žena pokazuju različite razloge za prelazak na islam, od ljubavi do unutarnje duhovne potrage. Dok neki njihovu odluku prihvataju kao ličnu slobodu, drugi i dalje smatraju promjenu vjere društveno neprihvatljivom. Bez obzira na reakcije, ove žene su pronašle svoj put i izabrale vjeru koja im donosi mir i ispunjenje.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *