Petak, 11 Jula, 2025

VIDEO snimak podigao buru: Majka i ćerka iz Sjenice navodno postavljaju sihre!

Share

Na TikTok profilu “foloverizmraka”, ali i na Facebook profilu izvjesnog Nedžada Muce, objavljen je nadzorni video u kojem su, kako se navodi, glavne akterke Fatima Sinanović i njena kćerka Amina Rahić (djevojački Sinanović). Prema tvrdnjama autora, one su uhvaćene kako “postavljaju sihre” (vradžbine) ispred nečije kuće u Sarajevu.

Na snimku, zabilježenom 19. marta 2025. godine, vidi se kako dvije žene, odjevene u tradicionalnu nošnju s mahramama, stoje ispred dvorišne kapije, a zatim se čini kao da jedna od njih nešto baca, dok se druga kasnije vraća i poliva neki dio stepeništa nepoznatom tečnošću – za koju se kasnije u komentarima tvrdi da je solna kiselina.

Javni linč bez dokaza?

Iako se na video-snimku ne vidi jasno da se zaista radi o postavljanju “sihrâ”, komentari ispod objave prepuni su osuda, psovki, prijetnji i vjerskih poruka. Jedan korisnik piše:

„Treba sve podaviti, ljudi umiru zbog ovih zmija!“

Drugi, pak, pozivaju na smirenost i podsjećaju da „čišćenje ispred kuće nije sihr“ i da „nema dokaza da su žene zaista počinile išta pogrešno“.

Prema informacijama iz komentara, Fatima i Amina su porijeklom iz sela Trijebinje na Pešteri, a trenutno navodno žive i rade u Njemačkoj. Video navodno prikazuje kako one “postavljaju sihre” ispred kuće najbliže rodbine u Sarajevu, nakon čega se prikazuju prizori hemijske reakcije (pjene) na betonu.

Autentičnost snimka, kao ni navodi o „magiji“, nisu potvrđeni od strane nadležnih organa. Snimci su objavljeni bez saglasnosti osoba koje se na njima pojavljuju, što dodatno otvara pitanje narušavanja privatnosti i mogućeg klevetanja.

Zabrinjavajući trend – moralna panika?

U vremenu sveprisutnih kamera, TikTok-a i „stručnjaka za sihre“, čini se da svako može postati meta optužbi. Ovo nije prvi slučaj u regionu da se žene, posebno one koje nose hidžab, javno sramote zbog navodnog bavljenja vradžbinama – i to često bez konkretnih dokaza.

Neki komentatori podsjećaju da u islamu sihri predstavljaju veliki grijeh, ali i da je kleveta jednako zabranjena.

@foloverizmraka #sihr #crnamagija #rukja #bosna #islam ♬ original sound – folover

Ono što dodatno zabrinjava jeste činjenica da su žene javno označene i imenovane, iako se na snimku ne vidi konkretan dokaz bilo kakvog nedozvoljenog djelovanja. Ovo otvara ozbiljno pitanje zloupotrebe društvenih mreža, javnog linča, narušavanja privatnosti i mogućeg širenja mržnje bez dokaza. U vremenu sveprisutnih kamera, TikToka i „stručnjaka za sihre“, čini se da svako može postati meta. Mnoge žene koje nose mahramu ili su tradicionalno obučene, sve češće su na meti sumnji i digitalnih osuda, i to bez ikakve zvanične istrage.

Dok jedni traže „pravdu i kaznu“, drugi upozoravaju da se radi o moralnoj panici i neopravdanom napadu na ljude bez čvrstih argumenata. Javnost je podijeljena, institucije šute, a društvene mreže – gore.

 

Objavljuje Nedzad Muca u Srijeda, 9. srpnja 2025.

Slični članci

Local News