Cjenkanje u Istanbulu nije samo trgovinska taktika – to je umjetnost, tradicija i nezaobilazno iskustvo koje svaki posjetilac treba doživjeti. Bilo da kupujete suvenire, začine, ručno izrađene tepihe ili luksuzni nakit, ova vještina vam može pomoći da dobijete bolju cijenu i osjetite pravi duh turskih tržnica.
U turskoj kulturi, cjenkanje nije znak štedljivosti, već način uspostavljanja odnosa između kupca i prodavca. Na legendarnim pijacama poput Kapaličaršije (Grand Bazaar) i Egipatskog bazara (Spice Bazaar), gdje se hiljade ljudi svakodnevno susreće s trgovcima, sposobnost pregovaranja može vam donijeti značajne uštede.
Prodavci često započinju s višom ponudom, očekujući da će kupci tražiti popust. Budite spremni da se uključite u igru.Osmijeh i prijateljski ton mogu vam pomoći više nego agresivan stav. Prodavci cijene kupce koji se lijepo ophode prema njima.
Ako kupujete više predmeta, možete tražiti bolju cijenu na ukupni iznos. Ovo je taktika koju mnogi turisti zanemaruju.
Ako prodavac ne spušta cijenu, lagano se udaljite. U većini slučajeva, on će vas pozvati nazad s boljom ponudom.
Ako kažete „Çok pahalı“ (previše skupo) ili „Biraz indirim olur mu?“ (Može li malo popusta?), veća je šansa da vam trgovac izađe u susret.
- Koje su realne granice cjenkanja?
Popust koji možete dobiti zavisi od vrste robe. Suveniri i tekstil često imaju veću maržu, pa se cijena može smanjiti i do 50%. Kod tepiha, nakita i luksuznih predmeta, realan popust je između 10 i 30%.
Cjenkanje u Istanbulu nije samo način da uštedite, već i prilika da doživite bogatu trgovačku tradiciju ove metropole. Ako slijedite navedene savjete, ne samo da ćete dobiti povoljniju cijenu, već ćete i uživati u pravom kulturnom iskustvu.
Pogledajte video sa savjetima o cjenkanju: