Rektorka Državnog univerziteta u Novom Pazaru, prof. dr Zana Dolićanin, i prorektor prof. dr Milorad Bratić posjetili su danas studente koji od četvrtka borave u Pionirskom parku, protestujući zbog kašnjenja u početku akademske godine na visokoškolskim ustanovama. Studenti, koji insistiraju na nesmetanom nastavku svog obrazovanja, dobili su zvaničnu podršku predstavnika univerziteta.
Rektorka Dolićanin istakla je da blokada visokoškolskih institucija traje predugo i upozorila da se rokovi za završetak zimskog semestra približavaju. Napomenula je da su fakulteti u Novom Pazaru završili zimski semestar, što im daje određenu prednost u odnosu na druge visokoškolske ustanove, ali je podsjetila da je januarski ispitni rok prekinut. Pozvala je studente da ostanu dostojanstveni i istrajni u svojoj borbi, te naglasila da akademske institucije moraju pronaći način da nadoknade izgubljeno gradivo ukoliko se blokade okončaju do sredine marta. Također, pozvala je kolege profesore da prepoznaju važnost ovih studenata, ističući da su i oni dio akademske zajednice koja zaslužuje podršku.
Prorektor Bratić izrazio je zabrinutost zbog dugotrajnog zastoja u obrazovnom sistemu i njegovih dugoročnih posljedica na društvo. Upozorio je da će biti teško nadoknaditi izgubljeno vrijeme i podsjetio da su studenti već bili pogođeni pandemijom, koja je značajno ograničila njihove obrazovne mogućnosti. Istakao je da su studenti okupljeni u Pionirskom parku primjer mladih ljudi koji ne traže ništa osim funkcionalnog obrazovnog sistema i stabilnog akademskog okruženja.
Studenti koji protestuju poručili su da neće napustiti Pionirski park dok im se ne ispune ključni zahtjevi, među kojima su početak nastave na fakultetima do 10. ili najkasnije do 17. marta, moratorij na studentske kredite, smanjenje kriterija za upis na budžet, povećanje broja ispitnih rokova, pomjeranje početka naredne akademske godine te povećanje iznosa studentskih stipendija i kredita.
Dok protest traje, brojni građani svakodnevno im pružaju podršku i donose hranu. Među njima su i univerzitetski profesori koji ističu da je pravo na obrazovanje temeljno pravo svakog studenta i da nadležni organi moraju hitno pronaći rješenje kako bi se akademska godina nastavila bez daljih odlaganja.