Zašto nema reakcije BNV na optužbe na račun Adele Melajac?

1616

Danas je u srbijanskim mejstrim medijima glavna tema učiteljica u osnovnoj školi Rifat Burdžović Tršo Adela Karaahmetović-Melajac, koja je đacima na času podijelila balone na kojima je pisalo „Bosanski jer sam Bošnjak“ i zajedno sa njima pjevala himnu Bošnjačke nacionalne manjine u Srbiji.

Podsjetimo, pravo nacionalne manjine je da u Republici Srbiji ima svoje nacionalne simbole, grb, zastavu i himnu, što je BNV i zvanično usvojilo na regularnoj sjednici, u skladu sa zakonom. Kao što Bošnjaci imaju pravo da ističu svoju zastavu uz zastavu Republike Srbije u opštinama u kojima imaju značajan procenat učešća u demografskoj strukturi, tako imaju pravo da, u nastavi na bosanskom jeziku obrađuju svoju, zakonima države u kojoj žive, zvaničnu himnu, i da je pjevaju na časovima muzičkog vaspitanja. I s te strane, bez obzira na pompezne najave ministra prosvjete Ružića, nikakve sankcije prema njoj, ako bude funkcionisala pravna država, ne mogu biti preduzete.

Ono što našu redakciju interesuje je, zašto, poslije satanizovanja u medijima ove, po svim saznanjima jedne od najuglednijih učiteljica u Sandžaku, još uvijek nema nikakve reakcije BNV, koje je samo par dana ranije pompeznim saopštenjem tvrdilo kako ne priznaje himnu „Bože pravde“. Nećemo sada ulaziti u detalje oko izglasavanja ustava kojim se autohtoni bošnjački narod u Sandžaku i Srbiji tretira kao nacionalna manjina, i u kome je upravo ta himna proglašena zvaničnom himnom Republike Srbije, već ćemo samo pozvati predstavnike BNV na što bržu reakciju i zaštitu ove učiteljice, naročito jer su svojim pompeznim saopštenjem doprinijeli klimi na čijim vjetrovima je satanizovana Adela Melajac.

Napomenimo da su isti ti predstavnici BNV, na otvaranju konzulata Republike Turske u Novom Pazaru, samo dan nakon saopštenja u kome negiraju himnu, mirno stajali pri njenom intoniranju.

Za kraj postavljamo pitanje zašto se niko iz BNV nije sjetio da, nakon najave ministra Ružića o obaveznom intoniranju himne, u koordinaciji sa drugim Savjetima nacionalnih manjina, zahtjeva od ministarstva da se, uz intoniranje himne države u kojoj živimo (uz sve njene nesporne manjkavosti) intoniraju i himne manjinskih nacionalnih zajednica, jer je, na sličan način kako se dozvoljava isticanje manjinske zastave uz državnu, zakonskim aktima omogućeno i intoniranje manjinske himne u dijelovima države u kojoj žive nacionalne manjine?




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *