NOVI PAZAR – Poznati televizijski autor i satiričar Zoran Kesić poručio je sinoć na javnoj tribini u Novom Pazaru da današnji politički sistem u Srbiji funkcioniše na temelju, kako je rekao, “potpune i sveprisutne laži” – od institucija, preko izbora, do samih narativa vlasti.
Tribinu pod nazivom “Malo više od 24 minuta” organizovali su studenti Državnog univerziteta u Novom Pazaru koji su već sedmicama u protestnom bojkotu, tražeći bolje uslove studiranja i slobodu od političkih pritisaka.
Kesić je pred prepunom salom izjavio da “laž više ne prolazi tako lako među ljudima” i da su upravo studenti ti koji svojim buntom i istrajnošću unose novu nadu u društvo.
- “Studenti su nam donijeli ono najvrijednije – osjećaj slobode. To je kao droga, ali dobra. Jednom kada je osjetiš, više se ne vraćaš nazad. Hoćeš još, hoćeš da dišeš punim plućima i da vjeruješ da je promjena moguća”, rekao je Kesić okupljenima.
Posebno se osvrnuo na 12. april – dan kada je u Novom Pazaru održan jedan od većih studentskih protesta koji je okupio građane iz svih krajeva Srbije.
- “Tog dana smo svi osjetili nešto zajedničko, nešto iskonski važno – pripadnost i solidarnost. Dvije riječi su tada odzvanjale ulicama: naši smo. I to se ne zaboravlja”, rekao je Kesić.
Dodao je da teret borbe protiv onoga što vidi kao korumpirani sistem ne smije pasti samo na leđa studenata.
- “Potrebni su svi – mediji, kritička javnost, obični ljudi. Ova borba nije samo njihova. To je borba za svako pošteno lice u ovoj zemlji”, zaključio je Kesić.
Njegovo izlaganje dočekano je velikim aplauzom, a studenti su mu zahvalili na podršci i ohrabrujućim riječima, uz poruku da neće odustati od svojih zahtjeva.