Fudbalska javnost posljednjih dana bruji o navodima da je poznati igrač madridskog Reala, Brahim Díaz, odlučio javno prihvatiti islam. Informacije su se pojavile nakon njegovog prisustva iftaru tokom mjeseca Ramazana u Islamskom kulturnom centru u Madridu, gdje se, prema pisanju medija iz Maroka, susreo s članovima marokanske zajednice.
Prema dostupnim izvorima, Díaz je tom prilikom boravio u džamiji i navodno se molio zajedno s imamom Adilom Hačmijem. Ipak, zvanične potvrde od samog fudbalera ili njegovog kluba za sada nema.
Díaz je rođen u Malagi u Španiji, u porodici miješanog porijekla. Njegov otac ima berberske, odnosno marokanske korijene, dok mu je majka Špankinja. Upravo ta kombinacija identiteta godinama je budila interes javnosti, naročito nakon što je 2024. godine odlučio nastupati za reprezentaciju Maroka.
Tokom karijere, Díaz je nosio dresove velikih evropskih klubova, uključujući Real Madrid, Manchester City i AC Milan, a važi za jednog od tehnički najpotkovanijih ofanzivnih igrača svoje generacije.
Tema prelaska poznatih sportista na islam nije nova. U prošlosti su brojni fudbaleri javno govorili o svojoj odluci da prihvate islam, među njima Franck Ribéry, Paul Pogba, Eric Abidal, Frédéric Kanouté i Nicolas Anelka.
Za sada ostaje nejasno da li je Díaz formalno promijenio vjeru ili je njegovo prisustvo iftaru dio ličnog i porodičnog identiteta koji nikada nije javno isticao. Ono što je sigurno jeste da je ovaj događaj izazvao veliku pažnju navijača, kako u Španiji, tako i u Maroku, ali i širom svijeta.
