- MEMIĆ ŽESTOKO ODGOVORIO NUMANOVIĆU, optužujući njega i SPP da Srebrenicu koriste za politički marketing, dok u Sjenici, gdje učestvuju u vlasti, 11. jula nisu organizovali ni učenje Fatihe žrtvama genocida.
Funkcioner SPP-a Edin Numanović pokušao je da odgovornost za šovinističke ispade na Drinskoj regati pripiše ministru turizma i omladine Huseinu Memiću, iako zna da sredstva ne dodjeljuje ministar lično, već Ministarstvo kroz javni konkurs i u okviru izvršenja budžeta.
Numanović je prethodno osudio odluku Ministarstva da sufinansira regatu, navodeći da je „novac poreskih obveznika usmjeren na manifestaciju koja se pretvorila u slavlje ideologije genocida“. On je od Memića zatražio da objasni zbog čega je Ministarstvo izdvojilo sredstva i poručio da bi ugovori o finansiranju trebalo da budu raskinuti.
Međutim, novac nije dodijeljen osobama koje su pjevale šovinističke pjesme, već tradicionalnoj turističkoj manifestaciji koja se održava još od 1994. godine. Zbog toga je Memić optužbe SPP-a ocijenio kao pokušaj političkog spinovanja i prikupljanja jeftinih političkih poena na najosjetljivijim nacionalnim temama.
„Husein Memić ne može nikome da zabrani da dođe na bilo koji događaj, niti može biti odgovoran za pojedinačne ispade i uvrede“, poručio je Memić.
On je podsjetio da je Ministarstvo turizma i omladine u prethodne četiri godine finansiralo više od 1.000 različitih manifestacija širom Srbije i postavio pitanje kako ministar može biti odgovoran za svaki pojedinačni incident na nekom od tih događaja. Memić je istovremeno jasno osudio šovinističke ispade i pozvao policiju i tužilaštvo da hitno reaguju.
„Za takve postupke, koji raspiruju nacionalnu mržnju, odgovorni su isključivo oni koji ih čine i za to moraju snositi odgovornost i javnu osudu“, naveo je Memić.
U odgovoru Numanoviću, Memić je SPP praktično optužio za licemjerstvo i vođenje politike „sitnog šićara“. Podsjetio je da predstavnici te stranke pješače prema Srebrenici i tragediju koriste u političkim obračunima, dok u opštini Sjenica, u kojoj vrše vlast, nisu bili inicijatori da se 11. jula organizuje dostojanstveno obilježavanje niti da se prouči Fatiha žrtvama genocida.
„Vi se Srebrenice sjetite samo jednog dana u godini i, nažalost, koristite je kao materijal za prepucavanje sa političkim neistomišljenicima. Čak tamo gdje vršite vlast, u Sjenici, niste ni Fatihu htjeli da proučite“, poručio je Memić.
On je podsjetio i da su u Novom Pazaru realizovani trajni projekti posvećeni kulturi sjećanja, među kojima je i obnova Platoa majki Srebrenice.
Memić je zaključio da se šovinizam mora nedvosmisleno osuditi, ali da je jednako neprihvatljivo takve incidente koristiti za političke podvale i neosnovano optuživanje ljudi koji s njima nemaju nikakve veze.
„Ovakvim pisanjem niste drugačiji od ovih što pjevaju“, poručio je Memić Numanoviću.
