Njemacka-ekonomija-inflacija

Ako radite prekovremeno u Njemačkoj? Evo koliko možete zaraditi

611

Mnogi ugovori o radu u Njemačkoj detaljno specificiraju uvjete nadoknade za prekovremeni rad te način isplate dodatnih sati koje radnici odrađuju. Klauzule koje omogućavaju automatsku isplatu neodređenog iznosa prekovremenog rada s redovnom plaćom nisu dopuštene. Prema izvještaju Fenix Magazina, dopuštene su samo ako je broj prekovremenih sati unaprijed ograničen.

Prema fenix Magazinu, ugovori o radu obično detaljno određuju uvjete pod kojima se prekovremeni rad nadoknađuje. Nisu dopuštene klauzule koje automatski isplaćuju neodređeni iznos prekovremenog rada s redovnom plaćom. Prema Njemačkom građanskom zakoniku, radnici imaju pravo na isplatu za prekovremeni rad ako to nije izričito isključeno ugovorom, posebno u situacijama gdje nije u pitanju rukovodeća ili vrlo dobro plaćena pozicija.

Na primjer, ako radnik zarađuje 3.000 eura bruto mjesečno i radi 40 sati tjedno, njegova bruto satnica iznosi 17,32 eura. Za deset sati prekovremenog rada, zarada bi bila dodatnih 173,20 eura. Također, prekovremeni rad oporezuje se na isti način kao i redovna plaća, što može dovesti do višeg poreznog opterećenja zbog fenomena poznatog kao hladna progresija.

Pravila o radnom vremenu u Njemačkoj dopuštaju maksimalno 48 sati rada tjedno, uključujući prekovremeni rad, dok izvanredne situacije kao što su nestanci struje ili prirodne nepogode mogu opravdati odstupanja.

Zakonodavstvo štiti prava radnika i nakon prestanka radnog odnosa, obvezujući poslodavce da isplate zarađeni prekovremeni rad. Prekovremeni rad pravno istječe nakon tri godine, osim ako drugačiji ugovorni aranžmani nisu na snazi.

Kada vam poslodavac mora platiti prekovremeni rad?

Ako u vašem ugovoru o radu nije navedeno ništa o slobodnom vremenu ili kompenzaciji malog broja prekovremenih sati kroz plaću, velike su šanse da imate pravo na isplatu prekovremenog rada. To posebno vrijedi ako ne radite na dobro plaćenoj ili rukovodećoj poziciji, gdje se obično plaća temelji na rezultatima, a ne na broju sati. Kako prenosi N1BiH, generalni direktori, advokati i liječnici obično ne mogu očekivati plaću za prekovremeni rad.

Ako radnici primaju znatno veće plaće, što je slučaj kada zarađujete iznad granice za obračun doprinosa za zdravstveno osiguranje, isto pravilo vrijedi. Ako se nijedan od gore navedenih uvjeta ne odnosi na vas, imate pravo na isplatu prekovremenog rada, osobito ako je to uobičajena praksa u vašoj djelatnosti. Njemački građanski zakonik (BGB) propisuje odgovornost poslodavca za isplatu prekovremenog rada.

Koliko dobivam za prekovremeni rad?

Visina zarade od prekovremenog rada varira i ovisi o vašoj satnici. Možete izračunati svoju satnicu na temelju bruto plaće. Na primjer, ako zarađujete 3.000 eura bruto i radite 40 sati tjedno, vaša bruto satnica iznosi 17,32 eura, izračunato na osnovi prosječnog broja od 4,33 tjedna u mjesecu: 3000 / (40 x 4,33) = 17,32 eura.

Iznos koji ćete zaraditi za prekovremeni rad ovisi o vašoj satnici, koju možete izračunati na temelju bruto plaće. Na primjer, ako zarađujete 3.000 eura bruto mjesečno za 40-satni tjedan, vaša bruto satnica iznosi 17,32 eura, na temelju pretpostavke da mjesec prosječno ima 4,33 tjedna. Za deset sati prekovremenog rada u mjesecu, zaradit ćete dodatnih 173,20 eura.

Radnici na nepunom radnom vremenu također primaju standardnu satnicu za prekovremeni rad. Međutim, ako njihovo radno vrijeme premašuje ono što je propisano za zaposlenike s punim radnim vremenom, imaju pravo na dodatnu naknadu.

Kako se oporezuje prekovremeni rad?

Prekovremeni rad oporezuje se kao i redovna plaća. Ovisno o vašem dohotku, trebali biste biti svjesni da prekovremeni rad može povećati vašu poreznu stopu, što može dovesti do “hladne progresije” – situacije gdje povećanje bruto dohotka rezultira višom poreznom stopom i potencijalno nižom neto plaćom.

Zakon o radnom vremenu – koliko najviše mogu raditi?

Bilo bi razumno odlučiti se za naknadu u obliku slobodnog vremena za prekovremeni rad, ali poslodavac nije dužan to odobriti. Nadoknada slobodnog vremena omogućava vam korištenje dodatnih sati rada drugi dan, na primjer, da ranije završite posao ili počnete kasnije raditi.

Dodatne informacije

Ako primate dodatke za rad nedjeljom, državnim praznicima ili noću, neki od tih dodataka mogu biti oslobođeni poreza. Također, nije obavezno raditi prekovremeno; poslodavci ne mogu zahtijevati neograničeni prekovremeni rad. Maksimalno radno vrijeme regulirano je zakonom o radnom vremenu (ArbZG), koji propisuje maksimalno 48 sati tjedno. U izvanrednim situacijama, kao što su nestanci struje ili prirodne katastrofe, moguća su odstupanja.

Dokazivanje prekovremenog rada

Prema Saveznom sudu za rad (BAG), radnici su dužni dokazati prekovremeni rad. Sustav evidencije radnog vremena koji pruža poslodavac prihvatljiv je dokaz. Najbolje je da radnici od poslodavca dobiju pismenu potvrdu o prekovremenom radu.

Isplata prekovremenog rada nakon otkaza

Poslodavci su dužni isplatiti prekovremeni rad čak i nakon prestanka radnog odnosa. Neovisno o tome tko je prekinuo ugovor, radnici imaju pravo na isplatu ako ugovor predviđa nadoknadu slobodnog vremena, koju mogu koristiti čak i nakon otkaza. Prekovremeni rad pravno istječe nakon tri godine, osim ako drugi ugovorni aranžmani nisu na snazi.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *