Američki brod čak devet sati obarao rakete i dronove lansirane iz Jemena

1393

Američki ratni brod koji je u četvrtak presreo bespilotne letjelice i projektile u blizini obale Jemena naišao je na veću i dugotrajniju baražnu vatru nego što se dosad znalo, oborivši 4 krstareće rakete i 15 bespilotnih letjelica u razdoblju od 9 sati, prenio je CNN.

USS Carney, razarač klase Arleigh-Burke koji je u srijedu prešao Sueski kanal u smjeru juga, presreo je projektile i bespilotne letjelice dok su išli prema sjeveru duž Crvenog mora. Njihova putanja nije ostavila sumnju da su projektili bili usmjereni prema Izraelu, rekao je dužnosnik, što je jasnija procjena od prvobitne pretpostavke Pentagona.

Stalna baražna paljba bespilotnih letjelica i projektila koji ciljaju Izrael daleko izvan sukoba u Gazi jedan je od niza zabrinjavajućih znakova da postoji opasnost da rat eskalira izvan granica obalne enklave.

Osim demonstracija kod ambasada SAD-a diljem Bliskog istoka, američke i koalicijske snage u Siriji i Iraku bile su izložene opetovanim napadima tokom proteklih nekoliko dana.

U četvrtak je sekretar Pentagona Brig. Gen. Pat Ryder rekao je da su projektile ispalile Huti snage u Jemenu koje podržava Iran i da su lansirane “potencijalno prema ciljevima u Izraelu”. Na brifingu, Ryder je rekao da su tri krstareće rakete za kopneni napad i “nekoliko” dronova.

Neki od projektila letjeli su na visinama koje su predstavljale potencijalnu opasnost za komercijalnu avijaciju kada su presretnuti, rekao je američki dužnosnik. Bespilotne letjelice i projektili presretnuti su raketama zemlja-zrak SM-2 lansiranim s USS Carney.

Američko presretanje Huti lansiranja izuzetno je rijetko, što vrijeme ovog incidenta, kako rastu napetosti u Izraelu, postaje značajnije. U oktobru 2016. USS Mason poduzeo je protumjere kako bi zaustavio pokušaj napada u Crvenom moru usmjeren na mornarički razarač i druge brodove u blizini. Kao odgovor, SAD su ispalile krstareće rakete koje se lansiraju s mora na radarske objekte Hutija u Jemenu.

U srijedu su dronovi za jednosmjerni napad gađali dva različita američka položaja u Iraku, prema Centralnoj komandi SAD-a. Jedan od napada rezultirao je lakšim ozljedama. Dan kasnije, garnizon At-Tanf u Siriji, u kojem su smještene američke i koalicijske snage, bio je na meti dva drona, koji su također uzrokovali manje ozljede.

U petak rano ujutro u Iraku, dvije su rakete gađale centar za diplomatsku podršku u Bagdadu u blizini aerodroma, u kojem se nalazi američko vojno, diplomatsko i civilno osoblje, prema drugom dužnosniku američke odbrane. Jednu raketu presreo je proturaketni sistem, dok je druga pogodila prazno skladište, rekao je dužnosnik. U raketnom napadu niko nije ozlijeđen.

SAD nije pripisao niti jedan od nedavnih napada u Iraku i Siriji, iako su iranski posrednici izveli slične napade bespilotnim letjelicama i raketama na američke snage u obje zemlje u prošlosti.

Američka vojska izvela je napade na milicije koje podupire Iran kao odgovor na prethodne takve napade na američke snage, ali Pentagon još ne želi reći ništa o svojim namjerama.

“Iako neću prognozirati nikakav potencijalni odgovor na ove napade, reći ću da ćemo poduzeti sve potrebne radnje kako bismo odbranili američke i koalicijske snage od bilo kakve prijetnje”, rekao je Ryder. “Svaka reakcija, ako se dogodi, doći će u vrijeme i na način koji mi odaberemo.”




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *