Bravo Vatreni, Hrvatska poslala kući Brazil

240

Hrvatska je nakon dosta muke u okviru četvrtfinala Svjetskog prvenstva u Kataru uspjela eliminisati Brazil.

Nakon 90 minuta bilo je 0:0, pa je utakmica otišla u produžetke u kojima smo svjedočili drami. Prvo je gol postigao Neymar u 105. minuti, a Hrvati su se spasili golom u 117. minuti. Strijelac je bio Petković.

Hrvati su bili sretniji i spretniji, te su slavili nakon penala. Iako su Karioke na papiru bile veliki favorit, treba naglasiti da je golman Hrvatske jednostavno branio sve. Krenimo redom.

Nakon početnog ispitivanja snaga, prvi prijeti Brazil. Pokušao je Vinicius, ali ravno u odlično postavljenog Livakovića.

Brazil je očekivano imao nešto veći posjed lopte, ali bez pravih prilika. Igralo se većinom na sredini terena. Karioke su strpljivo gradile igru, ali i Vatreni su odlično stajali u defanzivi. Modrić i društvo pokrivali su skoro svaki milimetar terena.

U 12. minuti prvo uzbuđenje pred golom Brazila. Pašalić sjajno ubacuje sa strane, ali ne stiže Perišić. Bila bi to mat pozicija.

Brazilci su uzvratili u 20. minuti. Vinicius je šutirao, ali je blokirao odlični Gvardiol. U 30. minuti Perišić jako šutira, ali lopta odlazi iznad gola.

Uporni i danas agilni Vinicius izborio je prekršaj na ivici kaznenog prostora u 41. minuti. Neymar je uzeo loptu i šutirao. Iako je lopta dirala nekog iz živog zida, Livaković je siguran.

Na odmor se otišlo sa najnepopularnijim rezultatom – 0:0.

Drugo poluvrijeme
Nastavak utakmice je donio mnogo uzbuđenja. Već u 47. minuti dvije velike šanse za Brazil. Prvo je spasio Gvardiol, a potom i Livaković. Brazil je krenuo u ofanzivu, pa je Neymar u 55. minuti izašao sam na golmana Hrvatske, ali Livaković je nesavladiv.

Jedanaest minuta poslije Paqueta izlazi “oči u oči” sa Livakovićem, ali golman Hrvatske ponovo izlazi kao pobjednik. Definitvno najbolji igrač u hrvatskom dresu.

Neymar je 76. minuti ponovo izlazi sam na Livakovića. Pogađate – golman Vatrenih izlazi kao pobjednik.

Brazil je činio sve da riješi utakmicu u regularnom periodu. Paqueta sjajno reaguje na povratnu loptu, ali danas sve zaustavlja golman Vatrenih. Činilo se kao da ima hiljadu ruku.

U 86. minuti zaprijetio je i Militao, ali lopta odlazi pored gola. Tako smo gledali nove produžetke.

Produžeci
I u nastavku prijete Brazilci. Izveli su korner, ali rezervista Pedro nije dobro zahvatio loptu.

U 103. minuti konačno jedna šansa i za Hrvatsku. Brozović je je šutirao, ali preko gola.

Livaković je konačno kapitulirao u 105. minuti. Neymar je pogodio. Ovog puta golman Vatrenih nije mogao ništa.

Hrvati su imali 15 minuta nade da se vrate u utakmicu, i u tome su uspjeli. U 117. minuti nakon polukontre, rezervista Bruno Petković je sjajno šutirao za oduševljenje Vatrenih.

Cazemiro je u 122. minuti šutirao, ali Livaković je i to odbranio. Tako smo gledali penale.