Britanija spremna da prizna Palestinu – Bajden stavio na crnu listu 4 izraelca zbog ubistva Palestinaca

531

Ministar vanjskih poslova Velike Britanije izjavio je u četvrtak da bi njegova zemlja mogla službeno priznati palestinsku državu nakon prekida vatre u Gazi bez čekanja na ishod višegodišnjih pregovora između Izraela i Palestinaca o dvodržavnom rješenju, prenosi Anadolu.

Cameron je u razgovoru za agenciju AP tokom posjete Libanu, rekao da do priznanja palestinske države ne može doći dok je Hamas u Gazi, ali da se to može dogoditi dok se izraelski pregovori s palestinskim liderima nastavljaju.

Britansko priznanje nezavisne države Palestine, uključujući u Ujedinjenim nacijama, “ne može doći na početku procesa, ali ne mora biti na samom kraju procesa”, rekao je Cameron.

“To bi moglo biti nešto što razmatramo kako ovaj proces, ovaj napredak ka rješenju, bude stvarniji. Ono što trebamo učiniti je da palestinskom narodu damo vidik prema boljoj budućnosti, budućnosti vlastite države. Ta perspektiva je apsolutno vitalna za dugoročni mir i sigurnost u regionu”, rekao je Cameron.

Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države i druge zapadne zemlje podržale su ideju nezavisne Palestine koja postoji uz Izrael kao rješenje za sukob, ali su rekli da bi nezavisnost Palestine trebala doći kao dio dogovorenog rješenja. Od 2009. godine nije bilo suštinskih pregovora.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu javno je odbacio stvaranje nezavisne palestinske države nakon rata, a posljednjih sedmica čak se hvalio da je bio ključan u sprečavanju palestinske državnosti.

Potez nekih od ključnih izraelskih saveznika da priznaju palestinsku državu bez podrške Izraela mogao bi izolirati Izrael i izvršiti pritisak na njega da dođe za pregovarački sto.

Cameron je rekao da prvi korak mora biti “pauza u borbama” u Gazi koja bi se na kraju pretvorila u “trajni, održivi prekid vatre”.

Američki predsjednik Joe Biden potpisao je u četvrtak novu izvršnu naredbu kojom se odobravaju sankcije protiv izraelskih doseljenika koji su napali Palestince na okupiranoj Zapadnoj obali, kao i stavljanje četiri osobe na crnu listu, prenosi Anadolu.

Ovaj korak je poduzet u trenutku kada je nasilje doseljenika nad Palestincima širom Zapadne obale dramatično eskaliralo u jeku izraelskog rata u opkoljenom Pojasu Gaze.

Dramatični porast nasilja među doseljenicima na Zapadnoj obali podstakao je neke od Bidenovih najglasnijih demokratskih saveznika da poduzmu akciju kako bi to spriječili.

Odlukom se zabranjuje pojedincima pristup američkom finansijskom sistemu, zamrzavaju im se sva imovina koja je već pod američkom jurisdikcijom i zabranjuje im se ulazak u SAD, izjavila su dva visokopozicionirana zvaničnika Bidenove administracije. Američkim državljanima je također općenito zabranjeno da posluju s njima.

Zvaničnici su potvrdili da su četiri osobe kažnjene za različite aktivnosti, uključujući učešće u nasilju nad Palestincima, zastrašivanje, uništavanje imovine, prisilno raseljavanje palestinskih civila i prijetnje beduinskim zajednicama.

Savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan uputio je zvaničnike kabineta na opcije politike za počinitelje nasilja, a državni sekretar Antony Blinken najavio je u decembru vizne sankcije protiv onih za koje je utvrđeno da su počinili nasilje.

Jedan od zvaničnika potvrdio je da je Bidenova administracija obavijestila izraelske zvaničnike o ovim potezima. On je negirao izvještaje da SAD razmatraju sankcije za izraelskog ministra finansija Bezalela Smotricha ili ministra za nacionalnu sigurnost Itamara Ben-Gvira – dvojicu ekstremno desničarskih političara koji su bili na čelu pokreta doseljenika.

izvor: AA




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *