Đerlek: Sada je jasno da nam je potrebna ČETVRTA DOZA

1596

Omikron soj već je u Srbiji, brojevi su u porastu, posljednje brojke pokazuju 5224 nova slučaja, čak 200 odsto više nego prije nedjelju dana, a od ranije znamo da vakcine imaju vijek trajanja. Analizom je ustanovljeno da se Sinofarm može dati već poslije četiri mjeseca, ostale već poslije pet mjeseci, a kako je sa trećom buster dozom napravljen dobar potez, ljekari kažu da se uveliko razmišlja i o četvrtoj dozi. Da li će nezaustavljiv rast brojki uticati na to da ovo razmišljanje vrlo brzo preraste u odluku?

Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja kaže za „Blic“ da se već razgovora i o četvrtoj dozi upravo zbog toga što efektivnost vakcina opada sa pojavom novih sojeva.

-Bez obzira što nismo uspijeli u većem obimu da ubjedimo građane za vakcinaciju prvom i drugom dozom, ne znači da nismo uradili dobru stvar sa trećom dozom i da tako treba da nastavimo. Evidentno je da nam je potrebna i četvrta doza. U ovom trenutku Komitet za imunizaciju kao najstručnije tijelo u našoj zemlji sastavljeno od najvrsnijih stručnjaka virusologa, imunologa, epidemiologa, razmatra tu mogućnost. Evo vidimo da je Izrael već počeo da daje četvrtu dozu starijim od 60 godina sa velikim komorbiditetima, i vjerovatno će i u našoj zemlji u zavisnosti od epidemijske situacije Nacionalni komitet donijeti najbolju odluku, objašnjava dr Đerlek.

U ovom trenutku se i dalje razmišlja, dodaje on, i kaže da u ovom momentu nije još uvijek ništa donijeto, ali se svakako o tome uveliko priča i razmatra kako bi se donijela prava odluka koja će stupiti na snagu u pravo vrijeme.

-Upravo zbog toga što svaki novi soj smanjuje efektivnost vakcina na koju smo mi upozoravali, potrebne su buster doze. Ono što je bitno, postojeće vakcine još uvijek dobro reaguju na nove sojeve, i moramo apelovati na ljude da se u što većem procentu vakcinišu. Buster je neophodan. Ono što je dobro, da smo uvijek i na vrijeme dali vakcine kada je trebalo. Podsjetimo se, da su svi kasnili sa trećom dozom, recimo Portugal i Danska su imali 80 i 85 odsto ljudi sa prvom i drugom dozom, ali su kasnili sa trećom, pa su imali pune bolnice kada je istekla vakcina drugom dozom. Oni nisu na vrijeme počeli sa trećom za razliku od nas. Ja čvrsto vjerujem u naše stručnjake i mislim da će Nacionalni komitet odrediti tačan tajming kada ćemo krenuti u vakcinaciju sa četvrtom dozom kao i to koje biti populacione grupe. Takođe vjerujem da ćemo u 2022. uspijeti da završimo priču sa korona virusom, zaključuje dr Đerlek.

Naime, prema posljednjim podacima u Srbiji je zaključno na dan 19. decembar vakcinisano ukupno 3.099.614 punoljetnih građana. Od tog broja, tri doze vakcine primilo je 1.642.593 građana.

Što se tiče onih kojima polako ističe „treća“ doza, ono što je poznato od podataka je da je do 30. septembra treću dozu primilo 552.636 građana Srbije, a u prvoj polovini oktobra 199.413 građana, što bi značilo da bi negdje od sredine januara do početka marta svoju četvrtu dozu, možda trebalo da primi 753.049 građana.

Još uvijek je aktuelna treća doza

Član Kriznog štaba, virusolog dr Tanja Jovanović, objasnila je za „Blic“ prije nekoliko dana, što se tiče četvrte doze, da je za sada aktuelna treća doza vakcine, za koju je pokazano da vrlo dobro podstiče specifičan imunitet protiv infekcije i drži ga na vrijednostima koje nas dosta dobro štite.

-Treća doza vakcine povećava nivo antitikela ali i imunitet posredovan limfocitima. Koja i kada će sljedeća doza vakcine biti preporučena zavisi od dalje cirkulacije virusa i njegovih mutacija. Ona se već preporučuje osobama sa neadekvatnim ili oslabljenim imunitetom koje ni poslije treće doze nisu razvile adekvatan vakcinalni imunitet, objasnila je profesorka Jovanović.

Da li ćemo se vakcinisati svake godine?

Epidemiolog i član Kriznog štaba, prof. dr Branislav Tiodorović u novogodišnjem intervjuu za “Blic” istakao je da ćemo vjerovatno doći u situaciju da ćemo se vakcinisati jednom godišnje kao protiv gripa.

-Ali sada moramo biti svjesni nekih stvari, jer ako pogledamo Izrael, tamo je uvedena četvrta doza. A zašto? Pa oni su prvi počeli da se vakcinišu, prvi su imali masovnu vakcinaciju. Treća doza im je mnogo značila, ali vidjeli su da postoji proboj imuniteta a to znači da i taj procenat nije bio garancija. Jer, ako postoji i 10 odsto stanovništva koje nije vakcinisano, virus tamo kruži i dobija nove forme, i sad oni su uveli četvrtu dozu. Mislim da ćemo i mi na proljeće da uvedemo četvrtu dozu. Jer što je više vakcinisanih, više smo zaštićeniji, izjavio je profesor Tiodorović.

Izrael počeo sa četvrtom dozom

Četvrta doza vakcine protiv kovida-19, nedjelju dana od davanja, povećava nivo antitijela pet puta, izjavio je danas izraelski premijer Naftali Benet pozivajući se na preliminarne rezultate jedne izraelske studije.

“Nedjelju dana nakon davanja četvrte doze znamo sa većim stepenom sigurnosti da je ta doza bezbjedna”, izjavio je Benet u Medicinskom centru Šeba, koji daje drugu buster dozu u sklopu ispitivanja među svojim osobljem, a usred porasta slučajeva inficiranih omikron sojem.

Izrael je jedna od prvih zemalja u svijetu koja je počela sa davanjem treće doze vakcine, a sada daje četvrtu dozu vakcine “Fajzer/Biontek” ljudima starijim od 60 godina, zdravstvenim radnicima i pacijentima sa oslabljenim imunitetom.

Blic




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *