Koalicija i prozivanje BOŠNJAČKIH STRANAKA u Sandžaku

1560

Tri vodeće bošnjačke stranke u Sandžaku – Sandžačka demokratska partija (SDP), Stranka pravde i pomirenja (SPP) i SDA Sandžaka – trenutno su u složenim koalicijama sa Srpskom naprednom strankom (SNS) na različitim nivoima vlasti, ali međusobne napetosti i optužbe za izdaju prijete destabilizaciji ove koalicije. Dok se politička scena mijenja, prozivanja i rivalstvo među strankama dobijaju na zamahu, postavljajući pitanje buduće saradnje i stabilnosti.

Sandžačka demokratska partija i Stranka pravde i pomirenja, dvije od tri glavne bošnjačke stranke, su partneri Srpske napredne stranke na lokalnom i republičkom nivou. Iako su posjete predsjednika Aleksandra Vučića Sandžaku dovele do obećavajućih investicija, kritičari ističu da se investicije nisu prelile u stvaranje novih radnih mjesta tokom posljednje dvije decenije. Asfaltiranje puteva je započeto prije nekoliko godina, ali mnogi smatraju da su potrebne dublje promjene kako bi se unaprijedio ekonomski prosperitet ovih područja.

SDA Sandžaka, koja je nekad bila istaknuti bošnjački pokret, nastavlja da dijeli  neosnovano “lekcije” i postavlja “norme ponašanja”. Ova stranka je potpisala sporazume o saradnji sa ostalim dvjema bošnjačkim strankama, ali su međusobne tenzije primjetne. Lider SDA, Sulejman Ugljanin, je ranije govorio da će saradnja sa SDP trajati “sve do kijametskog dana”, ali je taj dan stigao prije nego što se očekivalo. Odnos između SDA i SPP je takođe složen, spekuliše se da postoji uslovljavanje između ovih dviju stranaka, što je dovelo do blokade sporazuma o saradnji.

Prošle godine, sporazum između SPP i SDA je potpisan radi formiranja većine u Bošnjačkom nacionalnom vijeću (BNV) i za saradnju na lokalnom nivou. Međutim, sporazum nije odmakao dalje od BNV, a situacija u Tutinu je posebno komplikovana. Rad općinskog parlamenta u Tutinu je bio blokiran više od pola godine, a nedostatak saradnje između SDA i SPP doveo je do povratka starije koalicije SDA-SDP-SNS na vlast. SPP zadržava svoju poziciju u Sjenici, dok je SDA prebačena u opoziciju.

Kritike su upućene s obje strane. Lider SDA, Ugljanin, je osudio dodjeljivanje počasnog građanina predsjedniku Srbije, smatrajući to “nacionalnim mazohizmom”. S druge strane, predsjednik općine Sjenica i SPP Munib Mujagić, branio je tu odluku ukazujući na značajne investicije koje je država uložila u ovaj region.

Mujagić također ukazuje na potrebu za dijalogom i poštovanjem različitih mišljenja, osuđujući političku retoriku koja spušta nivo političke kulture. Osim toga, naglašava se da stranke trebaju uskladiti svoje stavove i postići konsenzus kako bi se unaprijedio prosperitet regiona.

Situacija u Sandžaku ostaje neizvjesna, dok se stranke bore sa unutrašnjim rivalstvima i potrebom za saradnjom. Dok su investicije dobrodošle, dublje političke i ekonomske reforme mogu biti neophodne kako bi se osigurala održiva budućnost za ovu regiju.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *