Naloženo vještačenje telefona ubice Sulejmanovića: Drhte ljubavnice, policajci, sudije

1088

Gradačac, Bosna i Hercegovina – Ministar za ljudska prava i izbjeglice, Sevlid Hurtić, dao je smjernice sigurnosnim službama za vještačenje telefona Nermina Sulejmanovića, poznatog trostrukog ubice iz Gradačca. Ova inicijativa može pružiti ključne detalje o Sulejmanovićevim kontaktima i aktivnostima prije i poslije brutalnog ubistva njegove nevjenčane supruge, Nizame Hećimović.

Sulejmanović, koji je izazvao šok i gađenje širom zemlje svojim stravičnim zločinom, izazvao je ne samo bijes, već i ozbiljne sumnje da je imao saučesnike ili informante unutar pravosudnog i policijskog sistema. Vještačenje njegovog mobilnog telefona može otkriti mnoge ključne informacije koje su dosad ostale neotkrivene.

Najvažnije pitanje koje se postavlja jeste s kim je Sulejmanović razgovarao prije nego što je počinio gnusan zločin. Analizom njegove komunikacije, istražitelji bi mogli saznati da li je imao saučesnike ili osobe koje su ga informirale o Nizaminim kretanjima i skrovištima.

Također, ovo vještačenje telefona moglo bi otkriti da li je postojala neka osoba koja je bila svjesna ili čak podržavala Sulejmanovićeve planove za zločin. Prisustvo eventualnih suučesnika ili informanata unutar sistema bi ozbiljno uzdrmalo povjerenje javnosti u pravosudni i policijski aparat.

Jedan od ključnih aspekata istraživanja će biti identifikacija osobe ili osoba koje su odao informacije o Nizaminom skrovištu. Zijada Vuković Pamuković, koja je imala kontakte sa žrtvom prije ubistva, tvrdi da je policija jedina znala Nizaminu lokaciju. Ako se to dokaže, implicirano bi bilo da je neko unutar policije bio umiješan u razotkrivanju skrovišta.

Također se istražuje i uloga policijske službenice Dženane S., koja je navodno otkrila Nizaminu lokaciju Sulejmanoviću. Ovaj slučaj postavlja pitanje integriteta i odgovornosti policijskih službenika u otkrivanju informacija koje dovode do ozbiljnih zločina.

Postoji i sumnja da je još jedan policijski inspektor imao kontakt sa Sulejmanovićem i da je možda bio upleten u njegove aktivnosti. Ovo pitanje dodatno naglašava potrebu za sveobuhvatnom i transparentnom istraživanju unutar policijskih redova.

Odbijanje zaštitnih mjera za Nizamu Hećimović, samo nekoliko dana prije nego što je ubijena, također je izazvalo kontroverze. Rješenje Općinskog suda u Gradačcu, koje je odbilo zahtjev MUP-a za zabranom približavanja Sulejmanoviću prema Nizami, dodatno istražuje ulogu pravosudnih institucija u ovom slučaju.

Nermin Sulejmanović je bio poznat policiji i tužilaštvu po ranijim nasilničkim ponašanjima, ali je često dolazilo do odustajanja od svjedočenja žrtava nasilja u porodici. To ukazuje na potrebu za unapređenjem sistema podrške žrtvama i osiguranjem da se takve prijetnje ne uzimaju olako.

Vještačenje telefona Nermina Sulejmanovića stoga predstavlja ključni korak prema razotkrivanju dubokih veza i potencijalne korupcije unutar pravosudnog i policijskog sistema. Nadamo se da će ova istraga pružiti odgovore ne samo o okolnostima Sulejmanovićevog stravičnog zločina, već i o cjelokupnom integritetu pravosuđa i sigurnosnih službi u Bosni i Hercegovini.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *