Novopazarci zbog “TAFRE” sve češće kupuju lažno zlato (VIDEO)

2781

Sandžak – Mjesto bogate tradicije i jedinstvenih termina

Sandžak, poznat po svojoj bogatoj historiji, izraženoj kulturi i raznovrsnim tradicijama, predstavlja područje koje se izdvaja svojim specifičnostima. Ovdje se posebno ističe karakterističan mentalitet lokalnog stanovništva, koje pojedine fenomene opisuje jedinstvenim terminima. Jedan od takvih termina je i “tafra”, čije značenje i utjecaj na društvo smo istraživali među građanima Novog Pazara, ali i kod stručnjaka.

Šta je “Tafra”?

Razumijevanje dubljeg konteksta riječi “tafra” tražili smo od Šefke Begović Ličine, autorice “Sandžačkog rječnika”. Begović Ličina, istaknuta novopazarska književnica, objašnjava: “Riječ ‘tafra’ nema direktni prijevod. Ona označava pretjerivanje ili dokazivanje u nečemu. Osoba koja to praktikuje može se opisati kao ‘tafroš’ ili da je ‘tafrala’.”

Fenomen Zamjene Skupocjenog Nakita Jeftinijim Alternativama

Posebno interesantan fenomen je sklonost pojedinaca da tradicionalne zlatne šorvane zamijene srebrnim, koji su znatno jeftiniji. Ovaj trend ukazuje na ideju da srebrni šorvani mogu poslužiti kao pristupačnija i ekonomičnija zamjena za skupocjeni zlatni nakit.

Vlasnik jedne od novopazarskih zlatara komentariše: “Pojedinci imaju potrebu da se kite lažnim zlatom, što možda zahtijeva psihološku analizu. Kod nas se prodaje pozlaćeno srebro u obliku šorvana, ali to nije tradicija našeg kraja.”

“Tafra” kao odraz društvenih ormi

Termin “tafra” se ne tiče samo pojedinca, već odražava kompleksnost društvenih normi i promišljanja o transformaciji vrijednosti u današnjem svijetu, uključujući i Sandžak. Sagovornici zaključuju da “tafranisanje” predstavlja izazov tradicionalnim vrijednostima. U modernom dobu se suočavamo s praktikovanjem kulture konzumerizma, zamjene teza i promjene prioriteta, što postavlja pitanje prepoznavanja istinskih vrijednosti u današnjem vremenu.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *