ZEJNEPA BIHORAC iz Zaječića: “Nikada ne bih napustila svoj kraj, danas živim sretnije nego ikad”

0

Zejnepa Bihorac iz Zaječića kroz iskren razgovor prisjetila se mladosti, teških godina bez vode i života ispunjenog radom, ali poručuje da danas ne bi mijenjala svoj rodni kraj ni za šta na svijetu.

Posjetili smo selo Zaječići, gdje nas je dočekala nasmijana i srdačna Zejnepa Bihorac, žena čiji život predstavlja pravo svjedočanstvo o istrajnosti, porodičnim vrijednostima i ljubavi prema rodnom kraju. Njena priča još jednom potvrđuje da najveće bogatstvo Sandžaka nisu ni kuće ni imanja, već ljudi koji čuvaju tradiciju i zajedništvo.

U razgovoru se prisjetila vremena kada je gotovo svaka žena u selu tkala na razboju.

“Najprije se tkalo. Naučila sam da tkam i godinama sam tkala. Uzimali smo pređu, radilo se puno, mučilo se, ali to je bio dobar zanat i od toga se živjelo”, priča Zejnepa.

Govoreći o dolasku u novu porodicu, s posebnom emocijom se prisjeća svekrve i zajedničkog života.

“Ja sam super živjela. Moji deveri i moja svekrva bili su ljudi kakvi se teško mogu opisati. U ovu kuću sam došla 1970. godine. Ovdje sam odgojila sina, udala kćerke, oženila sina, a danas imam veliko potomstvo.”

Najveći ponos su joj djeca, unuci i praunuci. Dok pokušava nabrojati sve članove porodice, osmijeh joj ne silazi s lica.

“Imam preko sedamnaest unučadi i jednu čukununuku. Ne mogu ih više ni izbrojati, ali svi su dobri, poštuju me i to je moje najveće bogatstvo.”

Posebno ističe koliko se život promijenio dolaskom osnovne infrastrukture u selo.

“Vodu smo dobili tek 1963. godine. Polako se sve mijenjalo. Danas je sve drugačije, mnogo lakše i bolje nego nekada.”

Iako je prošla kroz brojne životne izazove, kaže da nikada nije poželjela napustiti rodni kraj.

“Da je ovako bilo ranije, nikada niko ne bi odlazio. Meni je ovdje dobro. Imam svoju djecu, unuke i svoju kuću. Ne bih ovo mijenjala ni za šta.”

Priznaje da joj je zdravlje zadalo probleme, naročito nakon pandemije koronavirusa, kada je gotovo izgubila vid.

“Poslije korone nisam vidjela gotovo ništa. Sin me odveo u Kraljevo na liječenje i, hvala Bogu, danas ponovo vidim dovoljno da mogu sama sve raditi.”

Njeni sinovi i unuci ostali su vrijedni ljudi. Jedni rade u svom kraju, drugi su posao pronašli u inostranstvu, ali porodica je ostala povezana.

Na pitanje da li bi se vratila u neka prošla vremena, odgovara bez razmišljanja.

“Ne vraćam se na ono što je bilo. Ne volim to da ponavljam. Danas je sve bolje. Nekada smo pješačili, nosili vodu i teško živjeli, a sada imamo uslove o kojima smo nekada mogli samo sanjati.”

Priča Zejnepe Bihorac nije samo podsjećanje na neka druga vremena, već i poruka mlađim generacijama da sreća nije uvijek daleko. Ponekad se nalazi upravo tamo gdje su korijeni, porodica i ljudi koji vas okružuju.

DIRLJIVA PRIČA IZ SANDŽAKA: Jetrve Igbala i Adila godinama žive kao rođene sestre

0

Jetrve Igbala i Adila već decenijama dijele isti dom, zajedno odgajaju porodicu, rade na imanju i dokazuju da ljubav, razumijevanje i međusobna podrška mogu nadjačati sve izazove zajedničkog života.

Jetrve Igbala i Adila već decenijama dijele isti krov, zajedno rade na imanju, pomažu jedna drugoj i dokazuju da se porodična sloga može sačuvati uprkos svim izazovima modernog vremena.

Dok mnogi danas vjeruju da je zajednički život više generacija pod jednim krovom gotovo nemoguć, porodica Hasanović iz Dubnice pokazuje potpuno drugačiju sliku. U njihovom domu jetrve Igbala i Adila godinama žive u slozi, dijele svakodnevne obaveze, zajedno odgajaju djecu i jedna drugoj predstavljaju najveću podršku.

Njihova priča nije samo priča o porodici. To je priča o vremenu koje polako nestaje, o običajima koji blijede i o ljudima koji još vjeruju da su poštovanje i zajedništvo važniji od svega.Igbala, koja ima 60 godina, kaže da je cijeli život provela radeći na selu i da se ni danas nije odrekla poljoprivrede.

„Imam 60 godina i evo i dalje radim poljoprivredu zajedno sa mužem. Jedan sin mi je u Njemačkoj sa suprugom i djecom. Dvije kćerke su udate, jedna je u Novom Pazaru, druga u Sjenici. Sin koji je ovdje radi sa svojom porodicom, bavi se postavljanjem panela, a ima četvero djece“, priča Igbala.

Sa posebnim osmijehom govori o snahama.

„Imam snahu kakvu nema niko. Dobro se slažemo, poštujemo se i pomažemo. Neka ona kaže kakva sam ja svekrva, ali čim je ostala sa mnom, valjda znači da nisam loša“, kaže kroz smijeh.

Dodaje da se vremena mijenjaju i da današnja omladina drugačije razmišlja.

„Možda je mladima danas bolje da žive odvojeno, ali mi stariji smo naučili drugačije. Volimo poljoprivredu, volimo da se družimo, da radimo i da dočekujemo ljude.“

Na njihovom imanju i danas se uzgajaju krave i ovce.

„Držimo stoku za svoje potrebe. Nije lako, ali volimo ovaj život.“

Prisjećajući se mladosti, Igbala kaže da je nekada svaki posao bio mnogo teži nego danas.

„Nismo imali vodu. Sve se radilo ručno. Muzli smo ovce i krave rukama. Nije bilo muzilica, nije bilo mašina. Kosilo se ručno, plastilo sijeno, nosilo na traktore ili na kola. Ko nije imao traktor, radio je sa konjima ili volovima.“

Kaže da je život bio težak, ali da su ljudi bili mnogo sretniji i bliži jedni drugima.

„Danas imamo vodu, struju, televiziju, mašine… Sve imamo. Ali nešto drugo nam nedostaje.“

Najviše je boli što sela ostaju prazna.

„Nekada se skupi deset djevojaka na jednom mjestu. Pričale smo, smijale se, družile. Danas ne možeš naći deset djevojaka u cijelom selu. Ostali su čovjek i žena, a omladina je otišla. Djevojke se poudavale, sinovi otišli za poslom.“

I sama ima sina u Njemačkoj, ali vjeruje da se pravi život može graditi i u rodnom kraju.

„Narod ode u Njemačku jer misli da je tamo bolje. Ja vjerujem da je ovdje ljepše ako imaš svoju porodicu i svoj mir.“

Posebno emotivno govori o svom rodnom selu Stanoviće.

„Iz Stanovića sam. Tu sam odrasla, a udala sam se ovdje u Hasanoviće, u Dubnicu. I ovdje mi je lijepo. Zavoljela sam ovu kuću i ovu porodicu.“

Prisjeća se i prvih dana nakon udaje.

„Moj otac nije mogao da vjeruje da sam se stvarno udala. Šalio se sa mnom, govorio da sam vjerovatno otišla kod drugarica. A ja sam već bila ovdje, u novom domu.“

I danas se rado sjeća mladosti.

„Bilo je lijepo. Nosila se narodna nošnja, bilo je veselja, pjesme i druženja. To su uspomene koje se ne zaboravljaju.“

Njena jetrva Adila potvrđuje da među njima nikada nije bilo velikih nesuglasica.

„Dobro nam je. Kod mene je ona, ja kod nje. Pozovemo jedna drugu na kahvu, sjednemo, popričamo i tako prolaze dani.“

Na pitanje da li su više jetrve ili prijateljice, obje odgovaraju osmijehom.

„Kao drugarice.“

Njihov odnos danas je rijetkost. Dok mnoge porodice teško opstaju pod istim krovom, Igbala i Adila pokazale su da zajednički život može biti ispunjen razumijevanjem, podrškom i međusobnim poštovanjem. Kažu da tajna nije ni u velikom bogatstvu ni u lagodnom životu.

„Treba imati poštovanja. Treba razgovarati. Kad je nekome teško, pomogneš. Kad je lijepo, raduješ se zajedno. Tako porodica opstaje.“

Njihova životna priča podsjeća da su upravo obični ljudi najveći čuvari vrijednosti po kojima je Sandžak oduvijek bio prepoznatljiv – slozi, gostoprimstvu, radu i međusobnom uvažavanju. U vremenu kada sve više ljudi napušta sela, a zajednički život velikih porodica postaje rijetkost, Igbala i Adila Hasanović ostaju primjer da toplina doma ne zavisi od veličine kuće, već od ljudi koji u njoj žive. Njihova poruka je jednostavna, ali snažna – porodica opstaje tamo gdje ima ljubavi, razgovora i međusobnog poštovanja.

POLJOPRIVREDNI SAJAM U SJENICI OTVORIO VRATA: Stočari i proizvođači predstavili najbolja grla i najnovija dostignuća

0
Foto Sjeničke novine

Poljoprivredni sajam u Sjenici i ove godine okupio je uzgajivače, stručnjake i posjetioce, potvrđujući značaj ove tradicionalne manifestacije za razvoj stočarstva i poljoprivrede na Pešterskoj visoravni.

Svečanim otvaranjem u Sjenici danas je počeo 22. Poljoprivredni sajam, tradicionalna manifestacija koja iz godine u godinu okuplja najveće proizvođače, uzgajivače stoke i ljubitelje poljoprivrede iz ovog kraja, ali i brojnih gradova Srbije.

Može biti slika sljedećeg: terensko vozilo, moped, vozilo za golf i tekst
Foto Sjeničke novine

Ovogodišnji sajam otvorila je predsjednica Opštine Sjenica, Mersija Camović Rebronja, koja je poručila da ova manifestacija predstavlja važan oslonac za razvoj poljoprivredne proizvodnje i stočarstva, po kojem je Pešterska visoravan nadaleko poznata. Istakla je da sajam pruža priliku proizvođačima da predstave kvalitet svog rada, razmijene iskustva i upoznaju se s novim tehnologijama koje mogu unaprijediti proizvodnju.

Može biti slika sljedećeg: jedna ili više osoba, gomila i tekst
Foto Sjeničke novine

Tokom prvog dana manifestacije održano je ocjenjivanje najboljih grla sitne stoke, nakon čega su najuspješnijim uzgajivačima uručene nagrade za ostvarene rezultate. Program se nastavlja i drugog dana, kada će stručne komisije ocjenjivati grla krupne stoke, a potom će biti proglašeni najuspješniji odgajivači i dodijeljena priznanja najboljima.

Može biti slika sljedećeg: jedna ili više osoba
Foto Sjeničke novine

Organizatori ističu da sajam nije samo prilika za predstavljanje vrhunskih grla i poljoprivredne opreme, već i mjesto susreta proizvođača, stručnjaka i predstavnika institucija, s ciljem jačanja saradnje i unapređenja stočarske proizvodnje.

Može biti slika sljedećeg: jedna ili više osoba i tekst
Foto Sjeničke novine

Dvadeset drugo izdanje Poljoprivrednog sajma još jednom potvrđuje značaj Sjenice kao jednog od najvažnijih stočarskih centara u Srbiji, gdje tradicija, kvalitet i posvećenost poljoprivredi predstavljaju temelj razvoja čitavog kraja.

Može biti slika sljedećeg: jedna ili više osoba i gomila
Foto Sjeničke novine

Zapaljena tri luksuzna vozila ispred kuće policajca

0

Zapaljena tri luksuzna vozila ispred kuće policajca novi su slučaj koji potresa Podgoricu. U požaru su uništena tri luksuzna automobila, dok policija istražuje da li je incident povezan sa nizom napada na vozila policijskih službenika u proteklih nekoliko dana.

Podgorica – Novi slučaj paljenja automobila uznemirio je građane glavnog grada Crne Gore nakon što su u noći između četvrtka i petka u naselju Doljani izgorjela tri luksuzna vozila parkirana ispred porodične kuće bivšeg policijskog službenika i njegovog sina, koji je zaposlen u specijalnim jedinicama policije.

Prema informacijama do kojih su došli crnogorski mediji, požar je podmetnut oko četiri sata ujutro, kada je vatra zahvatila vozila parkirana u dvorištu porodične kuće. U plamenu su potpuno uništeni luksuzni “Rendž Rover”, “Porše Kajen” i “Bagi”. Na mjesto događaja odmah su izašli pripadnici policije i vatrogasno-spasilačkih službi, dok su inspektori specijalizovani za istrage požara, eksplozija i havarija započeli uviđaj kako bi utvrdili okolnosti pod kojima je požar izazvan.

Istražitelji, osim pronalaska izvršilaca, ispituju i moguće motive napada. Prema operativnim saznanjima, bivši policijski službenik godinama je radio kao obezbjeđenje azerbejdžanskog biznismena Telmana Ismailova, što se takođe provjerava kao jedan od mogućih pravaca istrage. Za sada nema zvanične potvrde da postoji direktna povezanost između te činjenice i posljednjeg incidenta. Ovaj slučaj predstavlja nastavak zabrinjavajuće serije paljenja automobila u Podgorici. Prema podacima Uprave policije, u posljednjih devet dana namjerno je zapaljeno čak osam vozila, od kojih su mnoga bila u vlasništvu sadašnjih ili bivših policijskih službenika.

Prvi slučaj zabilježen je 17. juna u blizini Vezirovog mosta, kada je zapaljen automobil jednog službenika Uprave policije. Samo nekoliko dana kasnije, u naselju Kuće Rakića, vatra je uništila još jedno vozilo parkirano ispred porodične kuće aktivnog policajca. Niz gotovo identičnih incidenata dodatno je pojačao zabrinutost javnosti i otvorio pitanje da li iza napada stoji organizovana grupa koja planski bira mete povezane sa policijskim strukturama. Policija nastavlja intenzivnu istragu, dok nadležni poručuju da rade na identifikaciji odgovornih i rasvjetljavanju svih slučajeva koji su posljednjih dana uznemirili Podgoricu.

NOVI PAZAR DOBIO „BEDEM“: Mladi entuzijasti žele da osvoje vrhove Srbije i Evrope

0

Novi Pazar dobio „Bedem“ – novo planinarsko-sportsko udruženje okuplja mlade ljubitelje prirode koji će kroz planinarske ture, kampovanja i stručne obuke promovisati zdrav način života i osvajati planinske vrhove Srbije, a u budućnosti i Evrope.

Sve veće interesovanje mladih za planinarenje, kampovanje i boravak u prirodi podstaklo je grupu entuzijasta iz Novog Pazara da osnuju Planinarsko-sportsko udruženje „Bedem“, koje će građanima ponuditi organizovane aktivnosti u prirodi, edukaciju i priliku za sticanje novih iskustava.

Predsjednik udruženja Remzo Gusinac istakao je da je ideja nastala nakon što je primijetio koliko ljudi putem društvenih mreža pokazuje interesovanje za planine i aktivan način života.

– Sve više gledamo kako ljudi planinare, kampuju i istražuju prirodu. Okupili smo grupu entuzijasta i odlučili da osnujemo klub koji će svim zainteresovanima omogućiti organizovano i bezbjedno planinarenje – rekao je Gusinac.

On je naglasio da članove očekuje bogat program aktivnosti.

– Organizovaćemo planinarske ture, kampovanja, biciklističke vožnje, rekreativne trke i brojne aktivnosti u prirodi. Želimo da promovišemo zdrav način života, ali i da ljude naučimo kako da bezbjedno borave u planinama – poručio je.

Poseban fokus biće stavljen na edukaciju budućih planinara. Cilj udruženja je da postane član Planinarskog saveza Srbije, kako bi članovi mogli proći stručne obuke o sigurnom kretanju u prirodi, korišćenju planinarske opreme i pravilima ponašanja na planini.Gusinac ističe da iza novog udruženja stoji stručan tim sastavljen od iskusnih planinara, profesora, studenata i pripadnika Gorske službe spasavanja.

– Imamo ljude sa velikim iskustvom koji će prenositi znanje novim članovima. Već početkom narednog mjeseca planiramo prve organizovane akcije – dodao je.

Veliko zadovoljstvo osnivanjem udruženja izrazili su i novi članovi. Članica udruženja Berina Beširović kaže da joj je posebno drago što je Novi Pazar konačno dobio organizaciju koja okuplja mlade ljubitelje prirode.

– Smatram da naša zemlja ima mnogo prirodnih ljepota koje treba upoznati. Ovo je odlična prilika da zajedno putujemo, planinarimo i provodimo vrijeme u prirodi – rekla je Beširović.

Njena koleginica Zejna Rastoder istakla je da se udruženju pridružila zbog druženja, ali i zbog pozitivnog uticaja planinarenja na fizičko i mentalno zdravlje.

– Aktivnosti u prirodi su korisne za cijeli organizam. Planinarenjem postajemo aktivniji, upoznajemo nove ljude i razvijamo zdravije životne navike – kazala je Rastoder.

Podršku novoosnovanom udruženju pružili su i planinari iz regiona. Predstavnik Planinarskog društva „Beleg“ iz Tutina Boško Mihailović poručio je da ga raduje što se planinarska zajednica u Sandžaku širi.

– Već sedam godina sam u planinarenju i posebno me raduje kada vidim da nastaju nova društva i da raste interesovanje mladih. Želim puno uspjeha članovima „Bedema“ i vjerujem da ćemo zajedno organizovati brojne akcije – rekao je Mihailović.

Prve aktivnosti biće namijenjene početnicima koji nemaju prethodno iskustvo u planinarenju. Za početak će članovi obilaziti planinske predjele jugozapadne Srbije – Goliju, Hajlu, Rogoznu, Mokru Goru i Kopaonik, kako bi stekli neophodno iskustvo prije zahtjevnijih uspona. Iz udruženja poručuju da im je dugoročni cilj mnogo ambiciozniji.

– Kada članovi prođu obuke i steknu dovoljno iskustva, vjerujem da ćemo među njima imati učesnike međunarodnih ekspedicija i ljude koji će osvajati najviše evropske vrhove. To je san mnogih naših članova, a mi želimo da im pomognemo da ga ostvare – zaključio je Gusinac.

DIRLJIV PRIZOR IZ TUTINA: Amer Numanović sa ocem Omerom (68) osvojio ferratu Đurđevica – “Polako sine, koga nije strah?” /VIDEO/

0

Amer Numanović iz Tutina zajedno sa svojim 68-godišnjim ocem Omerom pokazao je da hrabrost, volja i porodična ljubav mogu pobijediti svaki uspon. Njihov snimak sa ferrate Đurđevica izazvao je brojne pozitivne reakcije.

Da godine predstavljaju samo broj još jednom su dokazali Amer Numanović iz Tutina i njegov otac Omer Numanović, koji je u 68. godini života uspješno savladao zahtjevnu ferratu Đurđevica kod Ribarića. Njihov podvig zabilježen je 25. juna, a poseban utisak na gledaoce ostavio je iskren i duhovit razgovor oca i sina tokom penjanja. Dok su se kretali osiguranom planinskom stazom, Amer je kamerom zabilježio trenutke koji su ubrzo izazvali brojne simpatije na društvenim mrežama. Na početku snimka Amer kroz osmijeh kaže:

“Evo trenutno ja i moj ćale sa 68 godina na Via Ferrati Đurđevica.”

Na pitanje kako se osjeća nakon uspona, Omer bez mnogo razmišljanja odgovara:

“Ma ništa, lako je… Polako. Samo, koga nije strah, sine?”

Nije propustio ni priliku da se našali sa sinom, poručivši mu da bi mogao skinuti koji kilogram, što je izazvalo osmijeh kod obojice. Iako priznaju da uspon nije bio nimalo jednostavan, njih dvojica nisu odustajali.

“Ali izlazim uglavnom… Ali smo blesavi do te mjere da idemo dalje.”

Upravo ta rečenica najbolje opisuje njihov avanturistički duh i želju da pomjeraju vlastite granice bez obzira na godine. Ferrata Đurđevica posljednjih godina postala je jedno od omiljenih odredišta ljubitelja adrenalina i planinarenja iz cijelog regiona. Međutim, rijetko se može vidjeti da neko u 68. godini sa toliko energije i osmijeha savlada ovu atraktivnu planinsku rutu.

Snimak Amera i Omera Numanovića mnogima je poslužio kao inspiracija i podsjetnik da zajednički provedeno vrijeme sa roditeljima nema cijenu, a da su hrabrost, upornost i vedar duh vrijednosti koje ne poznaju godine. Video ovog nesvakidašnjeg uspona pogledajte u nastavku.

HOROR kod Rožaja: Kamion završio u provaliju duboku preko 50 metara! /VIDEO/

0

HOROR kod Rožaja: Kamion završio u provaliju duboku preko 50 metara! Vozač kamiona firme Barmahala ostao je zarobljen ispod vozila nakon slijetanja kod Kalice, a dramatična akcija spašavanja vatrogasaca iz Rožaja i Petnjice uspješno je okončana u večernjim satima.

Prava drama odigrala se večeras u mjestu Kalica, u opštini Petnjica, gdje je vozač kamiona firme Barmahala, V. K., preživio tešku saobraćajnu nezgodu nakon što je vozilo sletjelo u provaliju duboku više od 50 metara. Nesreća se dogodila na dionici puta Kalače – Kalica, a prema prvim informacijama, kamion je iz za sada neutvrđenih razloga izgubio kontrolu, probio zaštitni dio puta i završio u nepristupačnom terenu. Nakon slijetanja, vozač je ostao zarobljen ispod prevrnutog vozila.

Odmah po dojavi na lice mjesta stigle su ekipe vatrogasno-spasilačkih službi iz Rožaja i Petnjice, koje su u izuzetno teškim uslovima započele akciju spašavanja. Mrak, nepristupačan teren i velika dubina provalije dodatno su otežavali intervenciju, ali spasioci nisu odustajali. Prema dostupnim informacijama, akcija je uspješno završena u 22:20 časova, kada je vozač izvučen iz olupine kamiona. U spašavanju je značajnu ulogu imala i firma Tofi, koja je obezbijedila dizalicu potrebnu za podizanje vozila i olakšavanje izvlačenja unesrećenog.

Na fotografijama sa mjesta događaja vide se vatrogasci koji uz pomoć reflektora i specijalizovane opreme rade u izuzetno zahtjevnim uslovima, dok je kamion ostao prevrnut među stablima i kamenjem, duboko ispod puta. Za sada nema zvaničnih informacija o težini povreda koje je vozač zadobio, ali činjenica da je izvučen živ nakon pada u tako duboku provaliju mnogi nazivaju pravim čudom. Nadležni organi obaviće uviđaj kojim će biti utvrđene sve okolnosti koje su dovele do ove teške saobraćajne nezgode. POgledajte video ispod teksta.

TRAGEDIJA U NOVOM PAZARU: Radnik preminuo nakon pada sa gradilišta

0
najnovija vijest

Tragedija u Novom Pazaru: Radnik podlegao je teškim povredama zadobijenim nakon pada sa gradilišta u Novom Pazaru. Prema dostupnim informacijama, preminuo je tokom transporta do zdravstvene ustanove.

U Novom Pazaru danas se dogodila teška tragedija na gradilištu koje se nalazi na uglu ulica Kej skopskih žrtava i Palih boraca, neposredno uz zgradu Kvele.

Prema najnovijim informacijama, radnik iz Turske, koji je danas oko 13.30 časova pao sa objekta u izgradnji, podlegao je zadobijenim povredama tokom transporta do zdravstvene ustanove.

Na mjesto nesreće odmah su stigle ekipe Hitne pomoći koje su pokušale da spasu povrijeđenog radnika, ali uprkos naporima medicinskog osoblja, on je preminuo usljed težine povreda.

Okolnosti pod kojima je došlo do pada još nisu zvanično utvrđene. Policija i nadležni organi obavili su uviđaj, a istraga će utvrditi da li su na gradilištu bile ispunjene sve propisane mjere bezbjednosti i kako je došlo do ove nesreće.

Očekuje se da se nadležne institucije tokom dana zvanično oglase sa više detalja o ovom tragičnom događaju.

OTIŠAO JE ČOVJEK KOJEG SU PAMTILE GENERACIJE U TUTINU: Mirsad Čalaković nije vozio samo traktor, već i dobrotu u srcu

0

OTIŠAO JE ČOVJEK KOJEG SU PAMTILE GENERACIJE U TUTINU: Mirsad Čalaković iz Špiljana ostavio je neizbrisiv trag u srcima ljudi koji ga pamte po nesebičnoj dobroti, pomoći putnicima i bezbrojnim dobrim djelima.

ŠPILJANI – Vijest o smrti Mirsada Čalakovića iz Špiljana, koji je na ahiret preselio u 53. godini života, rastužila je cijeli kraj. Iza njega nisu ostali samo porodica i prijatelji, već i hiljade uspomena ljudi koji će ga pamtiti kao čovjeka velikog srca, skromnosti i nesebične dobrote.

Za mnoge stanovnike Župe, Špiljana, Dražnja, Biohana, Gnjile, Dobrinje, Duljeba i okolnih sela, Mirsad nije bio samo komšija. Bio je dio djetinjstva.

Prije dvadesetak godina, zajedno sa svojim ocem Zenom i bratom, svakodnevno je traktorom prevozio šljunak iz korita Ibra prema Tutinu. Na tom putu, pored teškog rada, činili su nešto što se ne može platiti novcem – zaustavljali su se kako bi povezli djecu i putnike koji su pješačili kilometrima.

Stariji mještani danas sa suzama pričaju da nije bilo potrebe ni mahati rukom. Dovoljno je bilo da ih Mirsad ili njegov otac ugledaju pored puta. Traktor bi usporio, a oni bi samo klimnuli glavom, dajući znak da se popnu na prikolicu, blatobran ili jaram traktora. Za tu djecu to nije bio običan prevoz. Bio je osjećaj sigurnosti, ljudskosti i pažnje.

Mnogi svjedoče da su pojedini vozači automobila često prolazili ne zaustavljajući se, bez obzira na kišu, sunce ili snijeg. Međutim, kada bi naišao traktor porodice Čalaković, svi su znali da će stati. Njihova dobrota nije pravila razliku među ljudima, niti je očekivala bilo kakvu zahvalnost. Pomagali su zato što su vjerovali da je pomaganje drugima ljudska obaveza.

Zbog toga danas, nakon Mirsadovog odlaska, društvene mreže preplavljene su emotivnim porukama onih koji ga pamte upravo po tim djelima. Mnogi poručuju da se dobra djela nikada ne zaboravljaju i da su upravo ona najveće bogatstvo koje čovjek ostavlja iza sebe.

Porodica, prijatelji i komšije danas se opraštaju od čovjeka čije je srce bilo veliko koliko i putevi kojima je svakodnevno prolazio.Takva djela ne ostaju zaboravljena.

Zato se nakon Mirsadove smrti društvenim mrežama šire emotivne poruke u kojima ga ljudi nazivaju čovjekom koji je svojim dobrim djelima zaslužio Džennet. Jedna od njih posebno dira srca:

“Allah mi je svjedok, kao i mnoga djeca koja su tada odrastala, da nas rahmetli Mirsad nikada nije zaobišao. Kada bi drugi prošli, on bi uvijek stao. Molim Uzvišenog Allaha da mu podari Džennetul-Firdevs, učini njegov mezar prostranim i nagradi ga za svako dobro koje je učinio.”

Prema smrtovnici, Mirsad Čalaković (Zeno) preselio je na ahiret 24. juna 2026. godine u 53. godini života. Dženaza-namaz obavljena je u četvrtak, 25. juna 2026. godine, poslije ikindije namaza, kod džamije u Špiljanima.

Za njim tuguju otac hadži Zeno, supruga Šera, sin Mersid, kćerke Binasa i Zilha, braća Nusret i Samir, snaha Ajtana, unučad, kao i brojna rodbina, prijatelji i svi oni kojima je nekada pružio ruku pomoći. Neka mu Uzvišeni Allah oprosti grijehe, podari Džennetul-Firdevs, učini njegov mezar prostranim i osvijetljenim, a njegovoj porodici podari sabur.

“Inna lillahi ve inna ilejhi radži'un – Svi smo Allahovi i Njemu se vraćamo.”

SREĆA ILI SUDBINA? Razveo se od žene pa osvojio 273 miliona dolara /VIDEO/!

0

SREĆA ILI SUDBINA? Michael Weirsky iz američke savezne države New Jersey osvojio je 273 miliona dolara na Mega Millions lutriji samo nekoliko mjeseci nakon razvoda, a njegova životna priča obišla je svijet.

NEW JERSEY – Život ponekad napiše priču kakvu ni najbolji scenaristi ne bi mogli osmisliti. Upravo to dogodilo se Michaelu Weirskyju iz New Jerseyja, čovjeku koji je nakon teškog životnog perioda i razvoda osvojio nevjerovatnih 273 miliona dolara na lutriji Mega Millions.
Weirsky je jackpot pogodio u martu 2019. godine, svega nekoliko mjeseci nakon što je okončan njegov 15-godišnji brak. Zbog toga dobitak nije bio predmet bračne imovine, pa njegova bivša supruga nije imala zakonsko pravo na dio osvojenog novca.

Njegova priča postala je još zanimljivija kada je otkrio kako je umalo ostao bez milionskog bogatstva. Naime, nakon što je kupio srećku u jednoj prodavnici, zaboravio ju je na pultu. Srećom po njega, pošteni prodavač primijetio je ostavljeni tiket i sačuvao ga dok se Weirsky nije vratio. Da nije bilo tog slučajnog susreta i poštenja zaposlenog, dobitni listić mogao je završiti u tuđim rukama.

Na konferenciji za medije nakon preuzimanja nagrade, Weirsky je rekao da još uvijek ne može vjerovati šta mu se dogodilo. Istakao je da je prolazio kroz težak period života i da je dobitak za njega predstavljao priliku za potpuno novi početak.

Američki mediji tada su objavili i da je tokom braka imao problema s pronalaskom stalnog zaposlenja, dok je njegova bivša supruga uglavnom bila glavni izvor prihoda porodice. Nakon razvoda, prema sudskoj odluci, imao je pravo na alimentaciju određeni period, ali je osvajanje ogromnog jackpota potpuno promijenilo njegovu finansijsku situaciju.

Priča Michaela Weirskyja godinama se dijeli na društvenim mrežama kao primjer nevjerovatnog životnog obrata. Mnogi je opisuju kao dokaz da se život može promijeniti preko noći, dok drugi smatraju da je riječ o nevjerovatnoj slučajnosti.
Bilo da se radi o sreći, sudbini ili pukom nevjerovatnom spletu okolnosti, jedno je sigurno – Michael Weirsky će zauvijek ostati upamćen kao čovjek kojem je život, odmah nakon jednog od najtežih perioda, donio jedan od najvećih dobitaka u historiji američke lutrije. Pogledajte video ispod teksta.