Parlamentarni izbori u Makedoniji 2024: Neuspjeh bošnjačkih političkih stranaka

997

Autor Prof.dr. Redžep Škrijelj

Skoplje, 8. maj 2024 – Na nedavno održanim parlamentarnim izborima u Sjevernoj Makedoniji, bošnjačke političke stranke doživjele su novi neuspjeh, ostavši van saziva novog parlamenta. Unatoč bogatoj historiji i značajnoj ulozi koju Bošnjaci imaju kao jedan od najstarijih naroda u Makedoniji, ponovo su se našli na marginama političkog života zemlje.

Zbog unutrašnjih neslaganja i nedostatka jasne političke strategije, bošnjačke stranke nisu uspjele artikulisati svoje interese niti osvojiti povjerenje svojih birača. Nejedinstvo i neznanje koje su obilježili njihov pristup izbornom procesu samo su doprinijeli nizu organizacijskih slabosti, što ih je na kraju koštalo prisustva u parlamentu.

Izuzetak predstavlja Amar Mecinović, politikolog i jedini Bošnjak kao član opozicione stranke “Levica”. Ova stranka, na čelu sa prof. dr. Dimitarom Apasievom, univerzitetskim profesorom, iznenadila je mnoge svojim rezultatom, uključujući i veći broj predstavnika nacionalnih manjina od ostalih koalicija. Ulazak Redžepa Ismaila, predstavnika turske zajednice, samo je potvrdio Apasievove tvrdnje o inkluzivnosti i otvorenosti njegove stranke.

Amar Mecinović, politikolog, jedini je Bošnjak koji će ući u makedonski parlament

Amar Mecinović, politikolog, jedini je Bošnjak koji će ući u makedonski parlament

Makedonija je građanska država u kojoj su Bošnjaci ustavna kategorija i nema podjele na manjine, ali i pored toga što čine skoro jedan procenat populacije, njihov politički uticaj ostaje ograničen. Većina Bošnjaka živi u Skopskom polju, oblasti Torbešija, sjeverozapadnom dijelu Prilepskog polja i donjem toku rijeka Babuna i Topolka u veleškom kraju. Ovi regioni su vitalni za kulturni i socijalni identitet bošnjačke zajednice, ali politička marginalizacija koju kontinuirano doživljavaju sprečava ih da u potpunosti iskoriste svoj potencijal.

Dok “Levica” nastavlja privlačiti pripadnike manjina, postavlja se pitanje šta je potrebno da se uradi kako bi se bošnjačke stranke reorganizovale i adekvatno zastupale interese svoje zajednice. Ako se nastavi sadašnji trend, bošnjački glas u parlamentu bi mogao ostati samo simboličan, bez stvarnog uticaja na odluke koje oblikuju budućnost njihove zajednice u Makedoniji.

 




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *