Sandža: DINO LJUCA MAJSTOR MUŠIČARENJA (FOTO)

402

Bjelopoljac Dino Ljuca, bavi se ribolovom od malih nogu, a fly fishingom kao disciplinom zadnjih desetak godina, što je bio povod da bude gost redakcije VBP portala.

На слици може бити: 1 особа и пеца
Na početku razgovora on je naglasio da je po njemu mušičarenje (fly fishing) najsportskija ribolovna disciplina u kojoj se ribolov posmatra kao filozofija života i prirodna nadogradnja ostalih ribolovnih disciplina.

На слици може бити: 1 особа
“Najviše volim i praktikujem ribolov na salmonidne vrste u kojoj lipljen ima počasno mjesto. Osim Lima gdje najčešće lovim, takođe su mi drage i ostale rijeke u Crnoj Gori poput: Tare, Ćehotine, Bistrice, Ljuče i dr”, kaže Ljuca i dodaje da su mu omiljene tehnika “dry fly” (mušičarenje suvom mušicom).

На слици може бити: 1 особа, пеца и штап за пецање
Naš sagovornik ističe i da je veliki i iskreni zastupnik režima C&R (catch & release) u prevodu “Uhvati i Pusti”, gdje se svaka riba koja se upeca odmah vraća neozlijedjena u vodu.
“Iako je fly fishing najednostavnija sprega sa prirodom, za njegovo ozbiljnije praktikovanje je potrebna kompleksno poznavanje nekoliko naučnih disciplina poput entomologije (poznavanje insekata).

На слици може бити: 1 особа, пеца и штап за пецање

Da bi se bavili ovom prelijepom ribolovnom disciplinom potrebno je i osnivno poznavanje tehnika zabacaja, klase štapova itd.. Naime, sve je ovdje potpuno drugačije u odnosu na druge vrste ribolova, a poseban akcent stavio bih na zabacivanje (casting) gdje je poznavanje tehnike zabačaja mušicarskog kanapa (šnjure) od vitalnog značaja za bavljenje ovom tehnikom jer ne postoji nikakav plovak, utega ili sl. koja bi olakšala preciznost zabačaja … a od preciznosti zabačaja često zavisi i produktivnost ribolova”, stručno objašnjava on.
Svoje posebno mjesto je kaže pronašao u fly tying, odnosno u vezivanju vještačkih kreacija mušica koje su osnovni mamac u mušičarenju.

На слици може бити: 1 особа, пеца и Pickerel
“Upućujem ovom prilikom poziv svim mladim naraštajima ribolovaca da se oprobaju u ovoj prelijepoj ribolovnoj disciplini, koja osim ribolovčkog iskustva nosi sa sobom i ekološki karakter i zaštitu životne sredine,jer se sva riba vraća nazad u vodu.I da napomenem da pored svih rijeka na kojim mušičarim Lim mi je najdraži srcu i duši. Mladi naraštaji koji žele da se bave ovom disciplinom,osim izuzetnog ribolovnog iskustva istovremeno će postati ekološki “ambasadori” i zaštitnici životne sredine Bijelog Polja ali i čitave Crne Gore”, poručio je Ljuca.

На слици може бити: 1 особа и пеца




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *