Sjajna utakmica na Svjetskom prvenstvu u Kataru: Argentina prvak svijeta!

285

Gledali smo sjajnu utakmicu u finalu Svjetskog prvenstva u Kataru. U regularnom dijelu bilo je 2:2. nakon produžetaka 3:3. I onda penali.!

Argentina je bolje otvorila susret. Napadali su sve vrijeme od prve minute.

Argentina je povela u 22. minuti. Pao je Di Maria nakon kontakta Dembelea i odmah je, bez previše razmišljanja, sudija pokazao na bijelu tačku.

Leo Messi je bio precizan. To mu je šesti pogodak na prvenstvu. U 36. minuti Argentina je povela 2:0. Istrčali su Argentinci u kontru, Messi je dodao za Mac Allistera, koji je našao Di Mariju na lijevoj strani, a on pogodio za veliko vodstvo Argentine od 2:0. Neki bi rekli gol kao na igrici.

Zanimljivo, Francuska u 45 minuta nije uputila nijedan udarac u okvir gola Argentine. Ostalo je na kraju prvog dijela 2:0 za Argentinu.

Drugo poluvrijeme
U drugom dijelu dugo smo čekali da se Francuzi probude. Ipak, u prvih 15 minuta nastavka zapisali smo dvije prilike Argentinaca. Druga Alvareza u 60. minuti bila je opasnija, ali je Lloris bio na visini zadatka.

Prvi udarac Francuza i to bezopasan prema golu Argentine zapisali smo – u 68. minuti! Griezmann je ubacio iz kornera, a Kolo Muani – više ramenom nego glavom – uputio udarac pored gola.

Kasnije je pokušao i Kylian Mbappe, ali je lopta otišla preko gola.

I onda preokret i drama. U 79. minuti smanjuju Francuzi na 1:2. Penal je bio za Trikolore, a pucao je Mbappe. Pročitao je stranu Martinez, ali bio je šut presnažan.

Dva minuta kasnije – 2:2. Nakon duplog pasa s Thuramom, Mbappe je primio loptu i lijepo pogodio za izjednačenje.

Nakon dva gola Francuske, Trikolori su bili bolji, ali nisu uspjeli postići treći gol do kraja regularnih 90 minuta.

Otišlo se u produžetke.

Prvi i drugi produžetak
U prvom produžetku Francuska je u prvih 10 minuta bila boilja, ali se Lautaro Martinez obrukao. Promašio je dvije velike priliku u 104. i 105. minuti.

Saigrač Edina Džeke iz Intera imao je i treću šansu, prije gola Lea Messija.

Pucao je prema golu Francuske, Lloris je odbranio, ali je lopta došla do Messija koji je postigao gol. Drugi gol na utakmici za 3:2

U 116. minuti, novi penal za Francuze. Pucao je Mbappe i u ruku je pogodio argentinskog igrača koji je išao u blok. Sa bijele tačke Kylian Mbappe je pogodio za 3:3.

Penali
I onda je uslijedila penal-lutrija.

Podsjetimo, u subotu je u utakmici za treće mjesto Hrvatska pobijedila Maroko sa 2:1.

ARGENTINA – FRANCUSKA 3:2
ARGENTINA (4-4-2): E. Martinez – Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico – Di Maria (GOL), De Paul, Fernandez, Mac Allister – Messi (DVA GOL), Alvarez

FRANCUSKA (4-2-3-1): Lloris – Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez – Tchouameni, Rabiot – Dembele, Griezmann, Mbappe (DVA GOLA) – Giroud