ŠTA SU TO VIKINZI RADILI U PRIJEPOLJU!? Šokantna istraživanja DNK Bošnjaka, Albanaca, Srba, Hrvata i Makedonaca

1895

Novo istraživanje genetskog porijekla stanovnika Balkana donosi iznenađujuće rezultate, otkrivajući složenu povijesnu tapiseriju koja obuhvaća različite narode, uključujući i Vikinge. Studija, objavljena u uglednom časopisu “Cell”, bavi se pitanjima genetske povijesti naroda Balkana, otkrivajući da su Srbi, Hrvati, kao i drugi narodi regije, genetski mnogo raznovrsniji nego što se prethodno mislilo.

Istraživanje pokazuje da je oko 50-60% genetike balkanskih naroda slovenskog porijekla, uključujući Hrvate, Rumunje i Bugare, dok iznenađujućih 40% dijele sa stanovnicima kontinentalnog dijela Grčke. Ovo ukazuje na značajno miješanje različitih naroda na Balkanu kroz povijest.

Švicarski institut za genetiku “Igenea” je još 2009. godine došao do otkrića da je prosječan Srbin samo 30% slovenskog porijekla. Prema njihovim nalazima, ostatak genetskog sastava Srba uključuje ilirsko (21%), teutonsko (18%), keltsko (14%), a također i feničansko, helensko i vikinško porijeklo. Posebno iznenađenje predstavlja nalaz da je svaki deseti Srbin djelomično germanskog porijekla, uključujući i vikinško nasljeđe.

“Švajcarci: Srbi 30% slovenskog porekla, 2% Vikinga!

Švajcarski institut za genetiku ‘Igenea’ je još 2009. godine pokušao otkriti porijeklo sadašnjih balkanskih, ali i drugih evropskih naroda.

Na Balkanu, istraživanje je pokazalo iznenađujuće rezultate: švajcarski stručnjaci su došli do zaključka da je prosječan Srbin samo 30% slovenskog porijekla, 21% ilirskog, 18% teutonskog, a 14% keltskog, dok je u ostatak ‘srpskog gena’ ugrađena i feničanska, helenska i vikinška krv, objavio je tada nedeljnik NIN.

‘Svaka osoba ima izbor želi li saznati više o svojim precima. Rase teorije nacional-socijalizma i progon različitih grupa tokom historije pretvorili su porijeklo i nasljeđe u teška pitanja. Može se steći utisak da ovakva istraživanja vode izolaciji određenih grupa. Moguće je, pak, da će rezultat biti upravo suprotan’ – rekla je tada za NIN Imna Pazos, izvršna direktorica ‘Igenee’.

Foto: Ringier

Foto: Ringier

Pazos je iznenađujuće rezultate istraživanja objasnila na sljedeći način. Prema njenim riječima, pripadnici iste haplogrupe nisu živjeli u izolaciji, već su se miješali s ostalim grupama i izrodili brojne potomke. Upravo zbog toga, ne isključuje se da osobe iste krvne linije genetski pripadaju različitim haplogrupama. Haplogrupa, suštinski, identificira korijene koje vučemo iz drevnih vremena.

Daljom analizom rezultata švajcarskih genetičara može se doći do zaključka da su Albanci (bez Kosova) u jednakoj mjeri samo Iliri, koliko su i stanovnici Srbije samo Slovenci. Osim trećine ilirskog porijekla, albanski genetski profil nosi petinu slovenskog, 18% tračanskog, 15% feničanskog, 14% helenskog i, kako se čini, nezaobilaznih dva odsto vikinškog porijekla.

Severnije od Srba i Albanaca, među Slovencima na koje se historijski gleda kao na slovenski narod, genetski profil je prema ovom istraživanju pun teutonskih tragova, čiji su preci ostavili oko 35% genetskog materijala, odnosno petnaestak odsto više nego Iliri i Slovenci. Feničani su doprineli sa 17%, a Jevreji i, na iznenađenje, Vandali sa pet, odnosno 3% genskog materijala.

Prema istom istraživanju, venama stanovnika Severne Makedonije teče 30% krvi antičkih Makedonaca, za kojima slede Teutonci sa 20%, Heleni i Slovenci sa po 15, te Huni i Feničani sa po 5%.

Foto: Ringier

Foto: Ringier

U sličnu ‘mućkalicu’ uklapaju se i Grci, koji 5% genetskog profila duguju antičkim Makedoncima, a 35% Helenima. Feničanski i slovenski korijeni zastupljeni su sa po 20%, dok su Teutonci i Iliri na ravne časti podijelili ostatak.

Hrvatski predsjednik Franjo Tuđman svojevremeno je pokazivao stari ćup na kojem su iscrtana šahovska polja, dokazujući kako Hrvati, za razliku od opšteprihvaćenog shvatanja, nisu došli na Balkan kao Slovenci, već direktno iz – drevnog Irana!

Ipak stručnjaci iz Švajcarske su utvrdili da u hrvatskom genu stari Persijanci učestvuju za očekivanih 0 (nula) odsto. S druge strane, čak 34% genetskog profila duguju Ilirima, 20% Slovencima, 18% Keltima, 12% Teutoncima, te po osam Feničanima i Helenima.

Bosanci za potrebe istraživanja nisu bili podijeljeni na Bošnjake, Srbe i Hrvate, već su testirani, narodski rečeno, džumle. Oko 40% potiču od Ilira, 20% nosi teutonske karakteristike, dok su Kelti i Slovenci zastupljeni jednako, sa po 15% genetskog materijala. Tu su, naravno, i skoro nezaobilazni Tračani i Huni sa 4, odnosno 6%.

DNK istraživanja su pokazala da je genetski kod Srba, kao i svih drugih naroda, šarolik i kombinovan i od gena Germana, Kelta, ali i naroda sa Kavkaza i Bliskog istoka.

‘Haplogrupa I1, koja se vezuje za germanske narode, prisutna je kod skoro 9% stanovništva, tako da svaki deseti ili jedanaesti Srbin ima germansko porijeklo’ – objasnio je Rajevac.

Rajevac je rekao da u Prijepolju i okolini ima najviše onih koji imaju porijeklo od Vikinga, više od 20 odsto. Razlog je haplogrupa I1 P109. Ova halpogrupa karakteristična je i za pleme Drobnjaka, ali ima i u određenom procentu kod bošnjačkih plemena.

‘U genetskom zapisu Srba pojavljuju i haplogrupe za koje se pretpostavlja da su povezane s Keltima, a sa takvim porijeklom je oko 5-6% Srba’ – rekao je Rajevac.”

Ova studija ne samo da pruža uvid u složenu genetsku istoriju Balkana, već i naglašava važnost razumevanja našeg zajedničkog nasleđa, koje se proteže daleko izvan granica modernih država i etničkih identiteta.

kelti

kelti

Izvor Blic / Sandžak Danas




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *