Vjerovanje muslimana u pogledu Isusa – Isaa, alejhis-selam

431

Balkan je područije u kojoj već stoljećima žive muslimani i kršćani zajedno. Međutim, mnogima nije poznato da je poslanik Isa (Isus), Alejhis-selam, važna ličnost i u islamu i u kršćanstvu. Iako je Isa zajednički poslanik oba vjerska sistema, njegovo tumačenje uveliko se razlikuje, što čini ovu temu bitnom kako bi se osvijetlile osnovne razlike između ova dva vjerovanja.

Muslimani vjeruju da su svi Allahovi poslanici najbolji Njegovi robovi, te da su odabrani i poslani od strane Uzvišenog Allaha kako bi ljudima prenosili Njegove poruke. Također, muslimani vjeruju da svi poslanici, uključujući Isa (Isus), Alejhis-selam, pripadaju ljudskom rodu, imaju tjelesne potrebe i ne posjeduju božanske osobine. Prema učenju islama, nijedan poslanik nije imao božanske osobine, jer su takve potrebe svojstvene samo ljudima, dok je istinski Gospodar daleko od takvih atributa.

U muslimanskom tumačenju, Isa je Allahov rob i poslanik, kojemu su, kao i drugim poslanicima, date mudžize (nadnaravni znaci) putem kojih je dokazivao svoje poslanstvo. On je, prema Kur'anu, iscjeljivao bolesne, dizao mrtve, i propovijedao istinu, a sve to je činio Allahovom voljom.

Važno je napomenuti da muslimani vjeruju u sve poslanike, uključujući Isa, Alejhis-selam, i poštuju i volje ih kao što poštuju i Muhammeda, sallallahu ‘alejhi ve sellem, posljednjeg poslanika islama. Negiranje poslanstva jednog poslanika, prema muslimanskom vjerovanju, znači negiranje poslanstva svih poslanika, uključujući i Isa, Alejhis-selam.

S druge strane, kršćani vjeruju u Isusa kao Sina Božijeg i Boga samog. Ovaj koncept, koji je centralan u kršćanskom vjerovanju, odražava uvjerenje da je Isus Božije utjelovljenje i Spasitelj čovječanstva. Kršćani vjeruju da je Isus rođen od Djevice Marije, što se tumači kao božanski čin. Također, kršćani vjeruju da je Isus umro na križu kako bi spasio ljude od grijeha, a potom je uskrsnuo i vratio se u nebo.

Ove razlike u tumačenju Isusa često su izvor različitih pogleda i razumijevanja između muslimana i kršćana. Ipak, važno je naglasiti da dijalog, razumijevanje i poštovanje tuđih vjerovanja čine ključne sastavnice za suživot i toleranciju u društvu.

Uzajamno poštovanje i razumijevanje osnova su harmoničnog suživota muslimana i kršćana u Bosni i Hercegovini. Kroz dijalog i edukaciju o vjerskim vrijednostima, može se izgraditi most razumijevanja između ova dva vjerovanja, čime će se unaprijediti međureligijska tolerancija i mir u ovoj zemlji.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *