ZAŠTO SE U NOVOM PAZARU NE IZRIČU MAKSIMALNE KAZNE ZA SMRT U SAOBRAĆAJU?

787

Viši sud u Novom Pazaru je izrekao presudu 17-godišnjaku iz tog grada koji je bio optužen za usmrćivanje petnaestogodišnje djevojčice na pješačkom prijelazu. Mladi vozač automobila je osuđen na dvije godine maloljetničkog zatvora, što je izazvalo žestoke reakcije u javnosti i potaklo pitanja o blagim kaznama za prometne nesreće s fatalnim ishodom.

Ljutnja i nezadovoljstvo građana su se ispoljili nakon što je sudac izrekao ovu odluku. Ljudi se pitaju zašto su kazne za ovakve tragedije i dalje tako blage, dok obitelj žrtve traži pravdu za svoju preminulu članicu. O ovom slučaju i njegovim posljedicama razgovarao je Emir Ličina, dopisnik Kurir TV-a iz Novog Pazara.

Prometne nesreće s fatalnim ishodom često izazivaju emotivne i moralne dileme. Iako je teoretski moguće izreći maksimalne kazne za takve slučajeve, u praksi se suočavamo s brojnim pravnim izazovima. Aleksandar Ivanović, pravnik specijaliziran za krivično pravo, ističe ključnu razliku između ubojstva i prometne nesreće.

“Kod ubojstva postoji namjera ili pristanak počinitelja na smrtni ishod, dok je kod prometne nesreće situacija drugačija. Pristanak vozača na smrt nije prisutan, što znači da djelo ne može biti kvalificirano kao ubojstvo, već kao djelo protiv sigurnosti u prometu”, objašnjava Ivanović.

Zakon predviđa kazne od dvije do 12 godina zatvora za takve slučajeve, ali u praksi se često izriču značajno niže kazne. Olakšavajuće okolnosti, kao što su dob počinitelja ili nedostatak prethodnih kaznenih djela, uzimaju se u obzir prilikom donošenja presude. U konkretnom slučaju, sud je uzimao u obzir činjenicu da se radi o maloljetniku koji je prvi put osuđen za kazneno djelo.

Kritičari ističu da ova praksa ne odražava ozbiljnost posljedica prometnih nesreća s fatalnim ishodom i da bi se trebalo ozbiljnije razmotriti kazne kako bi se zadovoljila pravda. “Dvije godine maloljetničkog zatvora za oduzimanje nevinog života na pješačkom prijelazu zvuči preblago. Moramo razmisliti kako pristupiti ovakvim slučajevima”, izjavio je sugovornik Kurir TV-a.

S obzirom na brojne pravne i moralne aspekte koji okružuju ove situacije, jasno je da će ova presuda izazvati daljnje razgovore i debate u društvu. Dok obitelj preminule djevojčice traži pravdu za svoju voljenu članicu, javnost će nastaviti postavljati pitanja o prikladnosti i pravičnosti kazni za prometne nesreće s fatalnim ishodom.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *