Čardak Hasanbegovića u Bistrici kod Bijelog Polja – Prapostojbina ove poznate porodice

394

U srcu Bistrice, malom mjestu s bogatom historijom, stajao je čardak Hasanbegovića, spomenik koji je preživio vjekove ali ne i nemilosrdno vrijeme modernizacije. Srušen 70-ih godina prošlog vijeka, ovaj trospratni čardak predstavljao je više od arhitektonske znamenitosti; bio je simbol dugovječnosti, koegzistencije i kulturnog naslijeđa.

Izgrađen prije više od 250 godina, Hasanbegovićev čardak bio je jedan od najljepših i najdugovječnijih trospratnih čardaka u bihorskom kraju. Njegova arhitektura bila je impresivna – donji spratovi građeni od kamena i povezani sa pet redova hrastovih greda, dok je zadnji sprat izgrađen od brvana i tesanih greda, s krovom pokrivenim šindrom.

Posebno značajna bila je koegzistencija dviju porodica različitih vjera, Hasanbegovića i Đalovića, koje su u njemu živjele složno nakon odlaska Osmanlija. Ova harmonija i zajednički život bili su rijetkost u vremenu kad su međuetnički sukobi bili česti, čineći čardak oazom mira i tolerancije. Kroz generacije, dvije porodice dijelile su čardak, dok ga Đalovići nisu potpuno preuzeli nakon Drugog svjetskog rata.

Unatoč njegovom značaju, čardak nije izdržao test vremena. Propadanje i nemogućnost održavanja doveli su do njegovog rušenja 70-ih godina 20. vijeka. Ovaj događaj označio je gubitak ne samo fizičke strukture već i gubitak dijela kulturne i historijske baštine Bistrice.

Poznati pjesnik Junuz Međedović opjevao je čardak i njegovu simboliku u pjesmi “Čardak na brijegu”, podsjećajući na važnost zajedništva i tolerancije koje je čardak predstavljao. Sreten Vukoslavljević, obraćajući se Bistričanima 1944. godine, istakao je čardak kao primjer koji treba slijediti, simbol zajedništva koje može prevazići najveće izazove.

Danas, postoji inicijativa za obnovu čardaka i izgradnju slične strukture koja bi služila kao “Bistrički muzej”. Ovaj projekat ne bi samo oživio sjećanje na čardak Hasanbegovića, već bi i ponovno ujedinio zajednicu, promovirajući vrijednosti kohezije, tolerancije i zajedničkog naslijeđa koje su nekada bile utkane u temelje ovog čardaka. Obnova čardaka Hasanbegovića predstavlja priliku za Bistricu da ponovno otkrije svoju prošlost i izgradi temelje za bolju budućnost, podsjećajući na lekcije koje su generacije prije nas već naučile.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *