Evo kakav je stav sandžačke islamske uleme prema odlasku na more i boravku na plažama?

5459

Aktuelna pitanja koja se tiču mora, plaže i boravka muslimana na njima svake godine izazivaju interesovanje i rasprave. Islam postavlja jasne principe i mjerila halala (dopuštenog) i harama (zabranjenog), te je važno sagledati kako more i plaža sami po sebi nisu zabranjeni, ali ono što se na njima dešava može učiniti boravak neprihvatljivim.

Blagotvorno dejstvo morske vode, vazduha pored mora, sunca i pijeska na zdravlje čovjeka je neosporno, pa ljekari često preporučuju boravak pored mora za liječenje određenih oboljenja poput bolesti kostiju i kože.

Međutim, islam najstrože zabranjuje razgolićavanje muškaraca i žena, miješanje i gledanje u ono što je zabranjeno od dijelova tijela, što je često povezano s boravkom na plaži. Problem je što i ulice gradova u kojima živimo često obiluju osoba koje se neislamski odijevaju, što stvara iskušenja i probleme za muslimane.

Važno je naglasiti da ovo obrazloženje ne bi smjelo biti izgovor da sebi dozvolimo ono što je zabranjeno u vjeri. Muslimani se suočavaju s raznim iskušenjima, ali svaki pojedinac treba biti svjestan svoje odgovornosti prema vjeri i odabiru prikladnog ponašanja.

Zaključak je jasan – ukoliko muslimani mogu boraviti u primorskom gradu i plažama bez kršenja propisa vjere, izbjegavajući miješanje i razgolićavanje, to jest gledanje u zabranjeno ili pokazivanje zabranjenog, tada je takav boravak dopušten. Međutim, ukoliko se očekuje miješanje s drugima, neprimjereno ponašanje ili razgolićavanje, takav boravak je potrebno izbjeći kako ne bi došlo do kršenja islamskih principa i odgovornosti pred Bogom.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *