Kako žive Bošnjaci i Srbi u Novom Pazaru? „Safet i Milan sa svojim porodicama ostaju da žive jedan pored drugog“

1213

U Novom Pazaru, gradu gdje vjekovima opstaju Bošnjaci i Srbi, životi, navike, kulture, običaji i tradicije su isprepleteni. U dobrim vremenima žive jedni sa drugima, a u teškim okolnostima jedni pored drugih. Kada se pojave zla vremena, kao što su ratne trube devedesetih godina, zajednica se suočava sa izazovima. U tim trenucima, prijateljstva i poznanstva su na ispitu izdržljivosti.

Najhrabriji iz obiju nacionalnih zajednica igraju ključnu ulogu u vraćanju poljuljanog povjerenja. Njihovi napori su često rizikovali da budu proglašeni otpadnicima ili nacionalnim izdajnicima, ali su uprkos tome doprinjeli obnavljanju zajedništva.

Nevladine organizacije i profesionalni novinari su bili među najglasnijima u vraćanju narušenog zajedništva. Projekti usmjereni ka mladima promovišu multikulturalnost, dok mediji pomažu u jačanju i širenju ovih ideja.

Direktorica Kulturnog centra „Damad“, Zibija Dervišhalitović-Šarenkapić, naglašava da multikulturalnost u Novom Pazaru nije samo priznavanje etničkih različitosti, već i pravo pojedinaca da sačuvaju svoj identitet i uživaju u zajamčenim pravima zajedno s drugima. Ona vidi multikulturalnost kao ključnu za smanjenje potencijalnih sukoba i podjela.

U gradu, multikulturalnost se ogleda kroz zajedničke kulturne manifestacije, koncerte, izložbe i obrazovne inicijative koje promovišu razumijevanje i saradnju među različitim zajednicama.

Projekat Interetnička omladinska alijansa, koji je realizirala nevladina organizacija, imao je za cilj edukaciju i osnaživanje omladinskih lidera različitih etničkih i vjerskih pripadnosti. Ovaj projekat, podržan od strane EU, UNDP, ambasada SAD, Holandije, Norveške, Njemačke i drugih, bio je usmjeren na unapređenje interetničke saradnje i tolerancije.

Izvršni direktor nevladine organizacije “Utvan-in”, Sead Biberović, razlikuje koncepte „multikulturalnosti“ i „interkulturalnosti“. On smatra da je Novi Pazar primjer multikulturalnosti, ali da je nekad bilo više interkulturalnosti.

Urednica portala Free medija, Amela Bajrović, ističe da je multikulturalnost najveće bogatstvo grada. Ona vjeruje da bi veća saradnja između zajednica, kao i javna pojavljivanja poglavara Islamske zajednice (IZ) i SPC tokom vjerskih praznika, doprinijela većem uvažavanju i toleranciji.

U ovakvoj sredini, mediji igraju važnu ulogu u promociji suživota i multikulturalnosti, što je potvrđeno i serijalom video emisija o džamijama i crkvama u projektu “Zvucima bogomolja”, podržanom od strane Ministarstva kulture.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *