Mujagić: Moja smjena je nelegitimna, jer nije DOVOLJNO SRBA glasalo?! /VIDEO/

2142

Bivši predsjednik opštine, Munib Mujagić, izjavio je danas za TV Sandžak da smatra svoju smjenu sa položaja nelegitimnom, tvrdeći da nije bilo dovoljno glasova iz srpske zajednice.

Prema Mujagićevom mišljenju, samo 5% Srba je glasalo za njegovu smjenu, što je nedovoljno za legitimno usvajanje ove odluke.

“Smatram da je za legitimnu smjenu potrebno šire odobrenje, uključujući i veću podršku od strane srpske zajednice,” rekao je Mujagić u intervjuu.

Iako zakon predviđa da je za smjenu potrebna većina odnosno 20 glasova odbornika, potpuno nevažno koje su oni nacionalnosti, Mujagić ipak ističe da je među tih 20 glasova bio samo jedan glas srpskog predstavnika, što njegovu smjenu čini neligitimnom?!. “To jednostavno nije dovoljno za odluku o smjeni koja utječe na cijelu zajednicu,” dodao je on.

Mujagićeva tvrdnja da njegova smjena nije legitimna jer “samo 5% Srba je glasalo za njegovu smjenu” može se smatrati problematičnom iz nekoliko razloga. Prvo, demokratski procesi, kao što su glasanja za smjenu funkcionera, obično ne uzimaju u obzir etničku pripadnost glasača kao kriterijum za legitimnost odluke. Pritom, insistiranje na etničkom sastavu glasačkog tijela može se smatrati pokušajem delegitimizacije odluke na osnovu etničkih razlika, što nije u skladu s principima jednakosti i nediskriminacije koji su temelj demokratije.

U demokratskom sistemu, odluke se donose na osnovu većine glasova bez obzira na etničku, religijsku ili bilo koju drugu pripadnost glasača. Mujagićeva izjava koja implicira da bi za njegovu smjenu trebalo biti potrebno više glasova iz određene etničke grupe, u osnovi izaziva osnovna demokratska načela. Takav pristup može dovesti do stvaranja presedana gdje bi se etnička ili druga pripadnost koristila kao mjerilo za legitimnost odluka, što bi moglo narušiti princip jednakosti i pravednosti u demokratskom procesu.

U zaključku, Mujagićeva izjava se može smatrati problematičnom i u suprotnosti s osnovnim demokratskim vrijednostima kao što su jednakost, nediskriminacija i princip većinskog odlučivanja. Takva izjava može biti tumačena kao pokušaj osporavanja legitimnosti demokratskog procesa na osnovu subjektivnih i etnički usmjerenih kriterijuma, što nije u skladu s principima demokratskog upravljanja i odlučivanja.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *