Najmoćnija obavještajna sila na svijetu je doživjela poniženje kakvo nije viđeno 50 godina

1798

REDAKCIJA– SANDžAK DANAS

Palestinska militantna grupa Hamas pokrenula je, prema izvorima, neobičan i razoran napad na Izrael u rano jutro u subotu, 7. oktobra, potresajući temelje jevrejske države i izazivajući uspomene na dramatične događaje Jom Kipur rata prije pedeset godina. Izraelski civili probuđeni su sirenama i eksplozijama raketa, što predstavlja najveći napad na državu od 1973. godine.

U ovom neočekivanom napadu, Hamas je, prema dostupnim informacijama, uspio preuzeti kontrolu nad određenim oblastima unutar Izraela, izazivajući smrt više od 600 Izraelaca i otimajući stotine civila koji su odvedeni u Pojas Gaze. S druge strane, najmanje 400 Palestinaca je također izgubilo živote.

Ovaj iznenadni napad osvjetljava potencijalne slabosti izraelskih obavještajnih službi, koje su podbacile u prepoznavanju i predviđanju opsega i brutalnosti Hamasove ofanzive. Pogled na događaje iz 1973. godine, kada su Egipat i Sirija iznenada napali Izrael tokom svetog jevrejskog praznika, ukazuje na povijesni presedan i simboliku ovog datuma.

Zvaničnici Hamasa, koji kontrolišu Pojas Gaze od 2007. godine, sada usmjeravaju svoju silu prema izraelskoj državi, a njihov odabir vremena i metode napada baca svjetlo na potencijalnu strategiju i motivaciju.

Ovaj događaj također se oslanja na kontekst regionalnih geopolitičkih odnosa i potencijalne tenzije nastale zbog približavanja Izraela i Saudijske Arabije. Neimenovani izvor citiran od strane britanske agencije Reuters iznio je stav da je napad poruka onima koji podržavaju normalizaciju izraelsko-saudijskih odnosa: “Region neće biti siguran sve dok su Palestinci isključeni iz političkih kalkulacija.”

Međutim, pitanje koje se postavlja u svjetlu ovog neočekivanog i razornog napada jeste: koji je krajnji cilj Hamasa? Da li je ovo izraz očaja, ishitreni potez, ili dio veće, precizno orkestrirane strategije koja uključuje regionalne aktere kao što su Iran i Hezbollah?

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu obećava snažan i bespoštedan odgovor, inaugurirajući operaciju “Gvozdeni mač” koja cilja na položaje Hamasa u Pojasu Gaze i odgovarajuće akcije protiv Hezbolaha u Libanu. “Sva mjesta na kojima se Hamas raspoređen, skriva, pretvorit ćemo u ruševine,” izjavio je Netanyahu, signalizirajući možda još jedan dugi i krvavi konflikt na horizontu.

U kontekstu ove situacije, međunarodna zajednica posmatra sa zabrinutošću i nestrpljenjem, tražeći načine da posreduje i ponovo uspostavi krhki mir u regionu koji nikada nije bio potpuno stabilan. Ovaj novi sukob možda neće samo imati implikacije za Izrael i Palestinu, već i za širu sliku Bliskog Istoka i globalnu političku scenu, posebno u kontekstu izraelsko-arapskih odnosa.

U budućnosti, analiza ovog napada i izraelskog odgovora, kao i dinamike koje su dovele do ovog trenutka, bit će ključna za razumijevanje i rješavanje dugoročnih i kompleksnih problema u regionu.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *