Novopazarac Jasmin Dervišnurović: Djevojke pred udaju dolaze kod nas na praksu, da nauče da mijese pite i mantije /VIDEO/

2658

U Novom Pazaru očuvala se jedna dragocjena tradicija – tajna receptura za mantije, autentični specijalitet koji je postao nacionalno blago. U srcu ove priče je Jasmin Dervišnurović, čiji su vješti prsti i stare recepture od nekoliko decenija postali sinonim za najukusnije mantije u regionu.

Novopazarac Jasmin Dervišnurović već više od dvije decenije je prva asocijacija na tradicionalne specijalitete širom Srbije. Njegova kuhinja je dom autentičnih recepata koji se čuvaju od zaborava i prenose s generacije na generaciju. Mantije, karakteristične pite sa mesom, predstavljaju njegovu posebnu ponudu, a tajna njihovog ukusa leži u ručnom radu, vještim rukama i kvalitetnim namirnicama.

“Recept je veoma star, čuva se od zaborava. Tajna je u vještim rukama, nijedna mašina ne može da zamijeni ruke. Jedna žena koja radi ona snabdeva jednu porodicu. Ja bih volio da imam sto žena da rade tu, ali mnogo je teško naći te žene koje znaju odvajkada mijesiti. Sad je naišla neka moda, uvijek imam po jednu, dvije na praksi, ne znaju ni pitu da umijese. Pred udaju dođu kod mene na praksu, da znaju makar osnovno”, otkriva Jasmin.

Tokom dvije smjene, oko 20 žena u kuhinji svakodnevno priprema oko 3.000 komada mantija, a ponekad i do pet hiljada. Proces pripreme zahtijeva brašno, maslac, mljeveno junjeće ili teleće meso, luk, so i biber, ali istinska magija leži u okruženju ovog malog grada.

“Naša velika prednost i vrlina je što smo ovdje u centru, okolo nam je Kopaonik i Zlatibor, a posebno Pešter. Bilo koje peštersko jagnje ili tele ili june – sve je drugačije. I kad pase… Sve kad dobiješ, dobiješ tradicionalno”, dodaje Dervišnurović.

Iako ne postoje precizni zapisi o nastanku pazarskih mantija, pretpostavlja se da je ovo jelo stiglo na Zapad sa mongolskim vladarom Džingis-kanom. Danas, mantije su neizostavni dio srpske kulinarske scene, sa različitim varijacijama i načinima serviranja. Neki vole prelivene jogurtom i bijelim lukom, dok drugi preferiraju sitne za merak ili prazne, sa sirom ili šampinjonima.

Zahvaljujući staroj recepturi i vještim rukama Jasmina Dervišnurovića, mantije su uvrštene u nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasljeđa Republike Srbije, čime je ova tradicija dobila posebno priznanje. Jasminova kuhinja i dalje ostaje mjesto gdje se čuva autentičnost i gdje se mlade generacije obučavaju tajnama pravljenja ovog omiljenog jela.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *