Tutin/Pešter: Kraljevi neba posjetitelji Ljeskove – VIDEO snimak bjeloglavi supova koji vrijedi zlata

4145

U idiličnom selu Leskova, smještenom u regiji Pešter u Sandžaku, bjeloglavi supovi su postali česti gosti, obogaćujući ovo ruralno područje svojom prisutnošću. Najveći broj bjeloglavih supova na teritoriji Srbije nalazi se u Specijalnom rezervatu prirode Uvac i u kanjonu Trešnjice, a ovaj osjetljivi ekosistem postao je njihov dom zahvaljujući posvećenom radu Fondacije za zaštitu ptica grabljivica.

Program mjera zaštite beloglavog supa, koji je osmislila Fondacija 1991. godine, doprinio je rastu populacije ovih ptica grabljivica za više od 20 puta, spašavajući ih tako od izumiranja. Bjeloglavi sup je posljednja vrsta orla lešinara koja se može vidjeti na našim prostorima, a Vlada Srbije je stavljanjem oko 7.500 hektara klisure Uvca pod drugi stepen zaštite, proglasila specijalnim rezervatom prirode.

Zahvaljujući hranilištima na Rastokama i Lupoglavi, koje su uspostavljene kako bi se bjeloglavi supovi očuvali, zaposleni u „Rezervatu Uvac“ godišnje posluže oko 40 tona klaničnog otpada i leševa uginule stoke. Ova inicijativa rezultirala je stvaranjem jedne od najvećih kolonija bjeloglavih supova u ovom dijelu Evrope, sa preko 70 parova ptica koji se gnijezde u liticama kanjona Uvca iznad Sjeničkog, Zlatarskog i Radonjskog jezera.

Bjeloglavi supovi, sa svojim impresivnim rasponom krila od 2,4 m do 2,8 m i dužinom od 95 cm do 105 cm, predstavljaju jednu od najvećih ptica koje lete. Njihov izvrstan vid, osam puta oštriji od čovjekovog, omogućava im precizno lociranje hrane i preživljavanje u zahtjevnim uslovima. Ovi visokoletači često dostižu visinu od oko tri hiljade metara, koristeći tople vazdušne struje kako bi preletjeli i po nekoliko stotina kilometara.

Kao čistači prirode, bjeloglavi supovi imaju ključnu ulogu u ekosistemu, hraneći se leševima papkara i drugih krupnih sisavaca, čime sprečavaju širenje zaraza i održavajući prirodni balans. Njihov prosječni životni vijek u rezervatu je oko 25 godina, s nekim primjercima koji su dostigli čak i 50 godina.

Posmatranje ovih impozantnih ptica u letu, njihovo gniježđenje u liticama kanjona Uvca i uživanje u prirodnim ljepotama ovog područja pružaju nezaboravno iskustvo posjetiteljima. Uz uređene staze i vidikovce koji omogućavaju promatranje ovih nebeskih kraljeva, Leskova u Pešteru postaje nezaobilazno odredište za sve ljubitelje prirode i ptica. POgledajte video snimak ispod teksta.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *