Duga Poljana / Novi Pazar – Sjenica – Zabrinjavajuće slike sa lokaliteta Postrmac, uz magistralni put Novi Pazar – Sjenica, ponovo su otvorile pitanje odnosa prema prirodi. Umjesto zelenila i čistog pejzaža, ovaj prostor pretvoren je u divlju deponiju – zatrpan plastikom, kesama, bocama i raznim otpadom koji se godinama nesavjesno odlaže.
Smeće se, prema fotografijama sa terena, spušta niz padine i ulazi u šumski pojas, čime direktno ugrožava životnu sredinu, zemljište i vodotokove. U situaciji kada institucije izostaju, reagovali su sami građani. Organizator akcije je pečenjara “kod Ciga” iz Duge Poljane, koja je pokrenula veliku akciju čišćenja ovog područja. Akcija će biti održana u:
-
nedjelju, 19. aprila
-
sa početkom u 09:00 sati
-
mjesto okupljanja: kod benzinske pumpe u Dugoj Poljani
Organizator je obezbijedio:
-
hranu i piće za sve učesnike
-
potrebnu opremu za čišćenje
Poziv je upućen svim građanima Novog Pazara, Sjenice i okolnih mjesta da se odazovu i pomognu u vraćanju prirode u prvobitno stanje. Posebno zabrinjava što se deponija nalazi tik uz magistralni put kojim svakodnevno prolazi veliki broj vozila. Umjesto da ovaj dio Sandžaka bude ponos regije, on danas predstavlja sliku nebrige i nemara. Mještani ističu da problem traje godinama:
“Ovo se stalno baca. Ljudi dolaze, istresu smeće i odu. Ako mi ne očistimo, niko neće.”
Iako je ova inicijativa za svaku pohvalu, građani poručuju da su potrebne i dugoročne mjere – strože kontrole, kazne za nesavjesne pojedince i veća svijest o očuvanju prirode. Postrmac je danas simbol problema, ali može postati i simbol zajedništva – ako se građani odazovu. Pogledajte video ispod teksta.
