Ponovni PREOKRET u Tutinu: SDA se vraća na VLAST uz pomoć bivših odbornika SPP-a

4165

U političkom pejzažu Opštine Tutin, januar i februar obilježili su dramatične obrte. Nakon što je 9. januara skupštinska većina izabrala profesora Bajra Gegića za predsjednika opštine, simbolizirajući smjenu vlasti i sklanjanje Stranke demokratske akcije (SDA) s vlasti, dogodio se neočekivani preokret. Manje od mjeseca dana kasnije, 8. februara, SDA se uz pomoć bivših odbornika Stranke pravde i pomirenja (SPP), predvođenih Jašom Balićem i Ljutvijom Balkanom, ponovo vratila na vlast.

Ovo ponovno preuzimanje vlasti od strane SDA, uz ključnu podršku bivših odbornika SPP-a, podudara se s otkrićem značajnih financijskih malverzacija unutar opštine za vrijeme vladavine SDA. To uključuje dug od 5 miliona eura, što baca sumnju na iskrenost koalicije SDA i bivših odbornika SPP-a, kao i na transparentnost i odgovornost prethodne uprave. Potezi prema pravnoj odgovornosti bivših funkcionera SDA zbog navodnog kriminala sugeriraju da su financijske i administrativne teškoće opštine duboko ukorijenjene. Ponovna instalacija SDA na vlast, samo mjesec dana nakon što su sklonjeni, ukazuje na složenost političkih saveza i potencijalne kompromise sklopljene iza zatvorenih vrata.

Kritički pregled novog saveza

Formiranje nove koalicije između SDA i bivših odbornika SPP-a predstavlja značajan obrt koji može imati duboke posljedice za politički i društveni život u Tutinu. Ovaj savez, posebno na čelu s Jašom Balićem i Ljutvijom Balkanom, postavlja pitanje o političkoj koherenciji i integritetu učesnika.

Prvobitno sklanjanje SDA s vlasti bilo je odraz težnje za promjenom i novim pravcem upravljanja. Međutim, brz povratak SDA na vlast, uz podršku bivših rivala, mogao bi biti percipiran kao korak unazad u borbi protiv nepotizma, korupcije i za transparentniju upravu. Ova politička rekalibracija, koja je omogućila SDA da ponovo preuzme kontrolu, mogla bi potkopati povjerenje javnosti u politički proces i u mogućnost institucionalnih reformi.

Motivi i implikacije

Odluka bivših odbornika SPP-a da podrže SDA u ponovnom preuzimanju vlasti može se tumačiti kroz prizmu političkog oportunizma i pragmatizma. Ipak, ovakav politički manevr nosi rizik od stigmatizacije od strane biračkog tijela, koje može vidjeti ovaj potez kao izdaju prethodnih obećanja i principa. Osim toga, postavlja se pitanje kakve su dugoročne strategije i ciljevi ovog novog saveza, te kako će se to odraziti na upravljanje opštinom i rješavanje akutnih problema, poput ogromnog duga Opštine Tutin.

 




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *