Potresni govor Munire Subašić: Rezolucija više treba srpskom narodu koji je dobar, ali ne zna pravu istinu

700

Na panel diskusiji Ujedinjenih nacija održanoj 29. aprila, predsjednica udruženja “Majke Srebrenice”, Munira Subašić, podijelila je snažnu poruku o važnosti usvajanja rezolucije koja odražava pravdu i priznanje strahota koje su se desile tokom genocida u Srebrenici. Subašić je govorila o ličnim tragedijama i masovnom gubitku života, s fokusom na potrebu za istinom i pravdom.

Munira Subašić je otvorila diskusiju sjećanjima na genocid u Srebrenici, detaljno opisujući bol i gubitak koji je doživjela. “U genocidu mi je ubijeno 22 člana moje uže familije. Izgubila sam najmlađeg sina, muža i mnoge druge voljene osobe. Ubijeno je 10.701 osoba, uključujući 1.042 maloljetna djeteta,” rekla je Subašić. Ovi zastrašujući brojevi ukazuju na razmjere tragedije koju je doživio bošnjački narod.

“U genocidu mi je ubijeno 22 člana moje uže familije, među njima moj najmlađi sin kog sam najviše na svijetu voljela, moj muž i ostali. Prema našoj evidenciji, ubijeno je 10.701 osoba, ubijali su bebe koje su tek rađale, ubijali su starce, žene, 1.042 maloljetne djece, ubijali su i sve su to uradili za osam dana, samo zato što su bili muslimani”,

Nakon opisa genocida, Subašić je prešla na tešku borbu kroz koju su majke prošle nakon rata. “Naš cilj je bio odgojiti djecu bez mržnje i osvete. Naša djeca su postala inžinjeri, profesori i govore nekoliko jezika. To je naš ponos,” istakla je Subašić.

“Na početku mi majke nismo mogle vjerovati da su mogli ubiti tolike ljude i narod, sakupiti i zatrpati u velike masovne grobnice. Mislile smo da su ljudi živi, čekale i nadale se da će doći, međutim kongresmen američki Bob Dole nam je saopćio da su svi mrtvi, a nama je ostao cilj da pronađemo kosti svoje djece, da ih dostojanstveno sahranimo, a da zločinci izađu pred lice pravde”, rekla je Subašić.

Na kraju, govorila je o važnosti rezolucije i budućnosti koju želi za svoje unuke: “Rezolucija je više potrebna srpskom narodu, da razumiju pravu istinu. Želim da moji unuci imaju prijatelje bez obzira na nacionalnost.”

“Cilj nam je bio odgojiti djecu bez mržnje i osvete, naša djeca nisu napravila nijednu osvetu, naša djeca su se školovala, završila dobre škole, umjesto mržnje i osvete, naša djeca su inžinjeri, profesori, govore nekoliko jezika, e to je ponos majki Srebrenice, kako smo uspjele da odgojimo svoju djecu iako smo istjerani, protjerani na ulicu”, rekla je Munira te poslala poruku majkama svijeta da prate njihov primjer.

Subašić je svojim govorom poslala snažnu poruku mira i pomirenja, pozivajući na razumijevanje i zajednički napredak ka boljoj budućnosti.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *