Sa lažnim diplomama srednje medicinske škole radile u zdravstvenoj ustanovi?

4097

U posljednjim danima, zdravstveni sistem Crne Gore našao se u centru pažnje javnosti zbog skandala koji je izbio nakon što je otkriveno da su dvije osobe, identificirane inicijalima E.B. i H.F., navodno radile u jednoj zdravstvenoj ustanovi s falsificiranim diplomama srednje medicinske škole. Ovaj slučaj bacio je sjenku sumnje na vjerodostojnost kvalifikacija zaposlenih u ključnom sektoru koji se tiče zdravlja i dobrobiti građana Crne Gore.

Menadžment dotične zdravstvene ustanove preduzeo je pravne korake podnošenjem krivičnih prijava protiv spomenutih osoba, optužujući ih za krivično djelo falsifikovanja isprave, kako je navedeno u članu 412 Krivičnog zakonika Crne Gore. Ovakav razvoj događaja pokrenuo je talas zabrinutosti među građanima Crne Gore i pozive na hitnu akciju nadležnih organa.

“Zbog sumnje da su E.B. (koja je prestala sa radom otkazom ugovora o radu na sopstveni zahtjev) i H.F. (kojoj ugovor o radu na određeno ističe 15. marta) izvršile krivično djelo falsifikovanje isprave iz člana 412 Krivičnog zakonika, očekujemo od nadležnih organa da postupaju u skladu sa svojim nadležnostima i ovlašćenjima u cilju rješavnja ovog značajanog institucionalnog izazova”, navodi se u saopštenju Ministarstva zdravlja.

Ministarstvo zdravlja Crne Gore, reagirajući na ovu situaciju, izrazilo je zahvalnost menadžmentu ustanove na brzoj reakciji i napomenulo da se od nadležnih organa očekuje da preduzmu neophodne mjere u cilju rješavanja ovog ozbiljnog problema. Osim toga, ministarstvo je najavilo inicijativu prema resorima rada, socijalnog staranja, prosvjete, nauke i inovacija, zahtijevajući detaljnu provjeru vjerodostojnosti obrazovnih isprava medicinskog osoblja, kako u domovima za stare, tako i u predškolskim obrazovnim ustanovama.

“Nakon saznanja i sumnje na falsifikovane obrazovne isprave medicinskog kadra u zdravstvenoj ustanovi, Ministarstvo zdravlja će uputiti inicijativu i resorima rada i socijalnog staranja, kao i prosvjete, nauke i inovacija, kako bi u skladu sa svojim nadležnostima provjerili vjerodostojnost obrazovnih isprava medicinskog osoblja u domovima za stare odnosno obrazovnim ustanovama predškolskog obrazovanja”, piše u saopštenju.

Apelirajući na hitnost postupanja u slučajevima otkrivanja lažnih obrazovnih isprava, Ministarstvo zdravlja Crne Gore ističe važnost zaštite zdravlja građana i prevencije potencijalno ozbiljnih posljedica po javno zdravlje koje mogu nastati uslijed rada nekvalificiranih lica. U cilju očuvanja integriteta istrage, ministarstvo je odlučilo da trenutno ne iznosi više informacija o ovom slučaju.

Zahtjevi za provjeru vjerodostojnosti obrazovnih isprava su već upućeni nadležnim institucijama od strane svih zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori, u skladu s nalogom Ministarstva zdravlja. S obzirom na obimnost ovog zadatka, očekuje se da će proces verifikacije trajati određeno vrijeme. Javnost se poziva na strpljenje i razumijevanje dok se ne prikupe i objedine sve potrebne informacije za konačni ishod ove istrage.

“Očekujući razumijevanje javnosti, u prvom redu zbog želje da ne narušimo tok istrage, Ministarstvo zdravlja ne može dati više informacija o ovom slučaju. Podsjećamo da su sve zdravstvene ustanove u Crnoj Gori (domovi zdravlja, opšte bolnice, specijalne bolnice, kliničko-bolnički centri, KCCG, Montefarm, Zavod za transfuziju krvi, Zavod za hitnu medicinsku pomoć, Institut za javno zdravlja), po nalogu Ministarstva zdravlja, pokrenule procedure i uputile nadležnim institucijama zahtjeve za provjeru vjerodostojnosti obrazovnih isprava svih zaposlenih. S obzirom na veliki broj zaposlenih, ovaj proces može zahtijevati određeni vremenski period. Kada postupak bude okončan do kraja, očekujemo potpune i objedinjene informacije”, piše u saopštenju.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *