Sandžak: Ermin Softić ukazuje – Domaći proizvodi daleki zbog lošeg puta

992

U zabačenom selu Sušice, udaljenom više od četrdeset kilometara od Bijelog Polja, živi Ermin Softić, tridesetsedmogodišnji poljoprivrednik koji je svoj život posvetio uzgoju stoke i proizvodnji tradicionalnih prehrambenih proizvoda. Za razliku od mnogih njegovih vršnjaka koji su zemlju napustili u potrazi za boljim životom, Softić se odlučio vratiti iz inostranstva i nastaviti porodičnu tradiciju bavljenja poljoprivredom.

Od malih nogu, Softić je bio uključen u poljoprivredne aktivnosti svoje porodice, gdje je naučio vrijedne vještine koje danas koristi za proizvodnju mlijeka, sira, kajmaka, kao i suhomesnatih proizvoda kao što su pršut, sudžuk i kulen. Uzgaja 15 krava i oko 50 ovaca, ali se suočava s izazovom plasmana svojih proizvoda na tržište zbog loše putne infrastrukture.

Putovanje do grada traje dva sata, što značajno utječe na troškove i smanjuje profit. Kao rezultat toga, Softić se oslanja na prodaju svojih proizvoda prijateljima, komšijama i preko preporuka. Ovaj problem nije jedinstven samo za Sušicu; mnoga okolna sela, poznata po svojim stočarima i proizvodnji sira, suočavaju se s istim izazovom.

Softić ističe da bi podrška države mladim poljoprivrednicima mogla biti značajnija i da su trenutne subvencije simbolične. Naglašava važnost zajedničke podrške u zajednici i međusobnog pomoći. Trend iseljavanja iz ruralnih područja zabrinjava; broj učenika u seoskoj školi Sušice drastično je smanjen, što ukazuje na smanjenje populacije i interesovanja mladih za život na selu.

Softić se iz Njemačke vratio u Sušicu kako bi nastavio porodičnu tradiciju i bavio se poljoprivredom, dokazujući svoju privrženost rodnom kraju. On vjeruje da bi sanacija puteva mogla riješiti osnovne probleme s kojima se suočavaju mještani i omogućiti ostanak i prosperitet budućih generacija koje se žele baviti poljoprivredom.

Ermin Softić je primjer odanosti zemlji i porodičnim vrijednostima, uprkos teškoćama s kojima se suočava. Njegova priča ističe važnost poboljšanja infrastrukture i podrške države ruralnim zajednicama, kako bi se očuvala tradicionalna zanimanja i osigurao ostanak stanovništva na selu.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *