Sandžak: TRAŽE OBNOVU DŽAMIJE -Peticija sa potpisima više od 3.000 građana predata lokalnim vlastima

810

BIJELO POLJE – Građanska inicijativa za obnovu Hadžidanušine džamije, koja je sakupila više od 3.000 potpisa stanovnika Bijelog Polja, jučer je zvanično predana nadležnim službama u Općini i Skupštini općine Bijelo Polje. Ovu inicijativu, pokrenutu od strane bijelopoljskog odbora Stranke pravde i pomirenja, potaknula je potreba za obnovom ove historijske džamije u srcu grada.

Predsjedniku općine Bijelo Polje, Petru Smoloviću, i predsjedniku Skupštine općine, Ernadu Suljeviću, upućen je poziv da se o inicijativi izjasni i lokalni parlament. U suprotnom, postoji zabrinutost da bi njihovo neangažovanje moglo biti shvaćeno kao protivljenje projektu. Organizatori inicijative ističu svoje očekivanje da će bijelopoljska opozicija, kao i partije na vlasti u Bijelom Polju, pružiti podršku njihovom prijedlogu.

U saopćenju bijelopoljskog odbora Stranke pravde i pomirenja naglašava se da građanska inicijativa, prema Statutu Općine, može biti pokrenuta u vezi sa pitanjima kao što su planiranje i uređenje prostora, zaštita životne sredine, komunalne djelatnosti, porezi, naknade i takse, kultura i sport. Aktivisti su sakupljali potpise građana te predali formalni zahtjev za obnovu džamije.


Očekuje se da će nadležni organi lokalne uprave, u skladu sa zakonskim odredbama, zauzeti stav o ovoj inicijativi u roku od 30 dana i obavijestiti podnositelje inicijative o svojoj odluci.

Iz odbora poručuju: “Borit ćemo se za obnovu Hadžidanušine džamije, jer ona predstavlja simbol i vrijednost ne samo za Bošnjake-muslimane Bijelog Polja, već i za cijeli Balkan. Ona je mjesto susreta različitih kultura, civilizacija i vjera, simbolizirajući međusobno poštovanje, uvažavanje i suživot. Ovo je dio najveće vrijednosti Balkana, a Hadžidanušina džamija je jedan od mnogih veličanstvenih primjera tog duha.”

Historija Hadžidanušine Džamije

Hadžidanušina čaršijska džamija, izgrađena u 18. stoljeću, nalazi se u centru Jakovske čaršije u Ašik-mahali. Ova džamija, koja je imala veliki značaj za zajednicu, teško je oštećena tokom savezničkog bombardiranja 1944. godine, kada je poginulo mnogo stanovnika Bijelog Polja. Nakon Drugog svjetskog rata, na mjestu džamije izgrađen je park i spomenik palim borcima NOB-a. Hadži Danuš hanuma, po kojoj je džamija dobila ime, živjela je u 18. stoljeću i iz svoje zadužbine financirala izgradnju džamije, medrese i imareta (narodne kuhinje) za siromašne. Vakuf je postojao sve do 1941. godine.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *