Sutkinja iz Gradačca odbila zahtjev da monstrum ne prilazi Nizami! COPY – PASTE SUDIJA

1050

GRADAČAC – Tragedija koja je potresla grad Gradačac i cijelu Bosnu i Hercegovinu otvorila je pitanje o efikasnosti pravosudnog sistema i njegove sposobnosti da zaštiti žrtve nasilja u porodici. Nermin Sulejmanović, čija je priča završila u moru krvi i tragedije, upao je u kuću Nizaminog tetka, ispalivši metke i ozlijedivši članove porodice. Njegovo daljnje djelovanje, uključujući užasne zločine i tragično samoubistvo, ostavlja zajednicu u šoku i tugi.

No, priča ove tragedije počinje mnogo ranije, kada je Nizama Hećimović tražila pomoć od pravosudnih institucija kako bi se zaštitila od nasilnika, svog nevjenčanog supruga Nermina Sulejmanovića. Uprkos njenim vapajima za zaštitom, odluka suda je došla kao šokantan obrat.

Općinska sutkinja Lejla Numanović iz Gradačca, koja je bila odgovorna za ovaj slučaj, odlučila je da se ne prihvati zahtjev Ministarstva unutarnjih poslova Tuzlanskog kantona za zabranu prilaska i zaštitnu mjeru uznemiravanja i uhođenja Nerminu Sulejmanoviću. U svojoj odluci, sutkinja Numanović je navedla da se postupak obustavlja i da se odbacuje zahtjev za zaštitnom mjerom.

Međutim, iz njenog obrazloženja postaje jasno da je došlo do zabrinjavajuće greške. U dijelu rješenja pojavilo se ime Muharema Ćelosmanovića umjesto Nermina Sulejmanovića kao počinitelja nasilja. Ovaj fatalni lapsus ukazuje na to da je sutkinja pomiješala slučajeve nasilja u porodici i kopirala detalje iz drugih predmeta.

Četiri dana nakon ovog nepromišljenog pravosudnog postupka, Nizama Hećimović je postala žrtva noćne more. Nermin Sulejmanović, neobuzdani nasilnik kojem sud nije zabranio prilazak, upao je u kuću Nizaminog tetka, izazvavši nasilje koje je završilo krvoprolićem. Nakon te stravične epizode, Sulejmanović je oteo Nizamu i odveo je na mjesto gdje je počinio još neopisivih zlodjela prije nego što je počinio samoubistvo.

Ova tragedija postavlja ozbiljna pitanja o efikasnosti i odgovornosti pravosudnog sistema u Bosni i Hercegovini. Kako je moguće da je tako ozbiljna greška promakla pravosudnom procesu? Zašto se nije pravilno procijenio rizik po život Nizame Hećimović, unatoč njenim jasnim znakovima opasnosti?

Dok zajednica tuguje zbog izgubljenih života, potrebno je detaljno istražiti ovu situaciju kako bi se spriječile slične tragedije u budućnosti. Žrtve nasilja u porodici zaslužuju zaštitu i podršku, a pravosudni sistem mora biti u mogućnosti pružiti tu zaštitu bez grešaka i propusta.

Dok se istražuju okolnosti ove tragične priče, Bosna i Hercegovina se suočava s pitanjem kako popraviti sistem koji nije uspio zaštititi one koji su najranjiviji. S obzirom na ovu nesreću, zajednica mora zajednički raditi na reformama pravosudnog sistema kako bi se osigurala pravda i zaštita za sve građane, bez izuzetka.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *