Lekić o toku sjednice Skupštine grada Novog Pazara /VIDEO/

536

Predsjednik Skupštine grada Novog Pazara, Samir Lekić, opisao je turbulentan početak prve sjednice Skupštine, zakazane za deset sati jutros, kao period koji je bio obilježen ne samo važnim odlukama o budućem vođstvu grada, već i iznenadnim protestom.

Dnevni red sjednice uključivao je izbor gradonačelnika, njegovog zamjenika, i članova Gradskog vijeća, kao i predsjednika, zamjenika predsjednika, te članove Administrativno-mandatne komisije i Komisije za statutarna, organizaciona i normativna pitanja, ključne za uspostavljanje nove administrativne strukture grada.

Međutim, pre nego što su se odbornici mogli posvetiti ovim ključnim tačkama, došlo je do incidenta. Odbornik Stranke demokratske akcije (SDA), Hanadi Hajdinović, izrazio je nezadovoljstvo zbog tehničke greške povezane s pogrešnim postavljanjem bošnjačke zastave. Pogledajte obraćanje predsjednika Skupštine grada Novog Pazara.

U skupštinskoj sali grada Novog Pazara odigrao se incident koji je brzo prešao granice formalnog zasedanja, a u centru pažnje našla se grupa odbornika Stranke demokratske akcije (SDA) predvođena Hanadi Hajdinovićem. Njihov protest, izazvan tehničkom greškom povezanom sa pogrešnim postavljanjem bošnjačke zastave, prerastao je u pravi skandal koji je privremeno paralizovao rad skupštine.

Akt ometanja zvaničnog procesa, koji su odbornici SDA izveli stajući iz svojih mesta u znak protesta, mogao bi se tumačiti kao nepotrebno eskaliranje situacije koje nije doprinelo konstruktivnom rešenju problema. Iako je pravo na protest osnovno demokratsko pravo, kritičari bi mogli argumentovati da je u ovom kontekstu došlo do zanemarivanja širih interesa građana Novog Pazara koji su očekivali redovan rad svojih izabranih predstavnika.

Posebno je zanimljiv bio postupak Merfida Kamešničanina, člana iste stranke, koji je, suprotno svojim kolegama, ostao sedeti dok su drugi protestovali. Iako je njegov kasniji gest ustajanja mogao biti viđen kao pridruživanje kolektivnom izrazu nezadovoljstva, njegovo inicijalno oklevanje moglo bi se protumačiti kao pokazatelj unutrašnjih neslaganja ili, možda, razumnijeg pristupa situaciji.

Incident u Skupštini Novog Pazara stavlja pod lupu ne samo tehničke greške i pitanje nacionalnih simbola, već i širu problematiku političkog performansa koji može odvući pažnju od suštinskih pitanja i potreba građana koje političari trebaju da zastupaju. Ovakvi događaji pokreću debatu o granicama političkog protesta unutar institucija sistema i potrebi za većom disciplinom i fokusom na zvanični dnevni red koji direktno utiče na život zajednice.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *