Na udaru tradicije i identiteta: Borba za bosanski jezik na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru

185

U svjetlu nedavno obilježenog Međunarodnog dana maternjeg jezika, pitanje statusa bosanskog jezika na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru (DUNP) ostaje goruće i složeno. Unatoč tome što je DUNP u svojoj misiji trebao odražavati multikulturalnost i višejezičnost prostora na kojem djeluje, bosanski jezik i bošnjačka književnost nalaze se na marginama akademskog priznanja.

Uprkos postojanju studijskog programa “Srpska književnost i jezik”, koji formalno uključuje mogućnost predavanja bosanskog jezika i književnosti, recentna pitanja oko akreditacije ovog programa otvorila su vrata pokušajima određenih nastavnika da ograniče, pa čak i eliminiraju bosanski jezik iz akademskog prostora DUNP-a. Ti su nastojanja poprimila oblik otvorenog ucjenjivanja i pritiska, što dovodi u pitanje temeljne vrijednosti akademske slobode i pluralizma.

Situacija postaje još složenija u svjetlu činjenice da nova uprava univerziteta, unatoč preuzimanju mandata prije godinu dana, još uvijek nije jasno definirala svoj stav ni pravac djelovanja po ovom pitanju. Odsustvo konkretne akcije i neodlučnost upravljačkih struktura ostavljaju prostor za daljnje marginalizacije i stvaraju osjećaj neizvjesnosti među onima koji se zalažu za očuvanje i promicanje bosanskog jezika.

S druge strane, Bošnjačko nacionalno vijeće nastavlja s naporima da obnovi saradnju s Univerzitetom i promiče važnost uvođenja zasebnog studijskog programa za bosanski jezik i bošnjačku književnost. Ovi napori poduprti su zakonskim okvirima koji garantiraju prava manjina na obrazovanje na vlastitom jeziku, što DUNP, kao institucija na području s visokim postotkom bošnjačkog stanovništva, ima moralnu i zakonsku obvezu podržati.

Unatoč trenutnoj situaciji, nada za promjene postoji. Inicijative za dijalog i suradnju, kao i daljnja mobilizacija zajednice i akademske sfere, ključni su za prevladavanje izazova s kojima se suočava bosanski jezik na DUNP-u. Pitanje je ne samo akademsko, već i duboko povezano s identitetom, kulturom i pravima ljudi u Sandžaku.

U trenucima kada se jezici i kulture širom svijeta suočavaju s pritiscima globalizacije i homogenizacije, borba za bosanski jezik na DUNP-u odražava širu borbu za očuvanje kulturne raznolikosti i prava na obrazovanje koje poštuje i promiče lokalne jezike i identitete. To je borba koja zaslužuje pažnju, podršku i priznanje, ne samo unutar granica Srbije, već i međunarodno.

Autor teksta je Sead Šemsović/Tekst je obradila redakcija Sandžak Danas




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *