Otkrivano ko je Jevgenij Prigožin?

1170

Ove ratne godine u Ukrajini, Jevgenij Prigožin (62) je kao šef zloglasne plaćeničke vojske Wagner u javnosti nastupao prilično samouvjereno. Često je obilazio ratno područje, kritizirao rusko vojno rukovodstvo, tvrdio da sve prepuštaju njemu i njegovim ljudima, ali mu ne dopremaju municiju na vrijeme.

To je sada kulminiralo prelaskom vagnerovaca u Rostov na Donu koji su zauzeli, tražeći da im dođu ministar obrane i načelnik glavnog stožera. Kremlj je to proglasio pobunom, a u zemlji je izvanredno stanje.

Rat u Ukrajini – ne od prošle godine, već od 2014. – zvjezdani je trenutak za ovog mutnog biznismena, kriminalca kojeg zovu „Putinovim kuharom“. To je ujedno i izlazak Prigožina iz sjene, gdje je dugo bio. Putin i Prigožin se poznaju odavno. Kada je bivši oficir KGB-a Putin još radio u gradskoj upravi Sankt Peterburga, navodno je znao navratiti u Prigožinov restoran.

Obogatio se devedesetih
Zato je taj poslovni čovjek, koji se obogatio kaotičnih devedesetih godina, i već odležao kaznu zbog pljačke, dobio nadimak „Putinov kuhar“. Prigožin je poznat kao šef poslovne imperije Konkord između ostaloga i zbog svoje „tvornice botova“, to jest velike organizacije ljudi koji šire dezinformacije na internetu. Za njih se sumnja da su se miješali i u izbore u SAD-u. Zbog toga američki FBI nudi nagradu za informacije koje bi pomogle u hapšenju Prigožina.

Novačio robijaše
Prigožin je dugo izbjegavao javnost, prije svega kada se njegova plaćenička paravojska 2014. aktivirala u Donbasu. No, što je druže trajala invazija na Ukrajinu, Prigožin je sve ofenzivnije nastupao u javnosti, obraćajući se prije svega na društvenoj mreži Telegram.

On je posjećivao ruske zatvore kako bi tamo novačio osuđene zločince, uz obećanje da će im nakon kraja rata biti izbrisan ostatak kazne. Kremlju, čini se, dugo nije smetalo što Prigožin bez ikakve zvanične funkcije radi i priča što mu je volja. „Jedino mogu reći da privatna vojna firma Wagner danas igra jednu od najvažnijih uloga u zoni u kojoj se odvija specijalna vojna operacija“, napisao je Prigožin svojevremeno na Telegramu.

Smatralo se da njegova trupa broji oko 5000 plaćenika, ali danas, kada su zauzeli objekte u Rostovu na Donu, Prigožin tvrdi da su narasli na 25.000 ljudi. I da su svi spremni umrijeti u sukobu s ruskom vojskom.

Posebnu ulogu su imali u najžešćim borbama na bojištu, recimo za gradić Bahmut. Nastao je dojam da su vagnerovci korišteni kao prethodnica ili topovsko meso.

Bijela kuća je prije pola godine iznijela procjenu da je u Ukrajini trenutno oko 50.000 vagnerovaca, odnosno da je među njima 40.000 koji su se prije odlaska na bojište nalazili u – zatvoru.

Trag krvi po Africi
Prije Ukrajine, Wagner je bio aktivan u Siriji, a trag krvi seže i do Srednjoafričke Republike, Sudana, Somalije i Malija.

Borci te paravojske se terete za ubojstva, silovanja i mučenja, između ostalog i u predgrađima Kijeva. U Africi Prigožina povezuju s rudnicima zlata i dijamanata.

Iako je Putin ranije tvrdio da nema ništa s Wagnerom, ta priča je tijekom sukoba u Ukrajini pukla kao mjehur od sapunice.

Jedno od vrijednih svjedočenja pružila je nedavno knjiga „Wagner: Putinova tajna vojska” vojnog veterana i bivšeg plaćenika Marata Gabidulina. Njega su navodno zlodjela jedinice Wagner konačno natjerala na razmišljanje.

U knjizi opisuje kako je izgledala vojna pomoć Rusije Bašaru al Asadu ili separatistima na istoku Ukrajine. „Spašavanje režima Al Asada je omogućilo da se Rusija predstavi kao zaštitnica kriminalaca svih vrsta”, piše Gabidulin. On je naveo da je mjesečno lako zarađivao i po 3000 eura do 2019. kad je napustio organizaciju.

Sukob s ruskim vrhom
Već dugo se govorka da šef paravojske Prigožin ima političke ambicije. Posebno je napadao ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua.

Dugo je bilo nejasno sprema li se Prigožin za Putinovog nasljednika u dogovoru s ruskim predsjednikom ili igra neku svoju igru.

Pobuna Wagnera koja je počela u Rostovu na Donu naišla je ove subote (24. lipnja) na oštar odgovor Putina. Ova dvojica više nisu prijatelji i vrlo je vjerojatno da će Prigožin izvući deblji kraj.

Njemu zbog oružane pobune prijeti barem dvadeset godina zatvora, ali je pitanje koliku štetu prije toga može pričiniti Putinu. Uz to i sam Prigožin tvrdi da njegovom akcijom postaje nemoguće na isti način kao dosad voditi rat u Ukrajini, a s tom se procjenom slaži i mnogi analitičari.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *