Podzemna Industrija – Hamasova proizvodnja raketa iz vodovodnih cijevi /VIDEO/

734

Snimak objavljen od strane palestinske grupe Hamas otkriva nesvakidašnji pogled u srž njihove proizvodnje raketa, demonstrirajući improvizirane metode koje koriste kako bi kreirali oružje usred očiglednih nedostataka u industrijskim resursima i kapacitetima.

Cijevi iz zemlje do neba

Na objavljenim snimcima, rudimentarni proces proizvodnje raketa otkriva se u svojoj sirovosti: vodovodne cijevi koje se vade iz zemlje postaju ključna komponenta u izradi projektila. Te cijevi, nakon vađenja, prolaze kroz niz ručnih operacija u radionicama – režu se, oblikuju i čiste, sve u pripremi za daljnje modifikacije i postavljanje bojevih glava.

Korištenje dostupnih materijala, kao što su vodovodne cijevi, ukazuje na vještost i prilagodljivost Hamasovih operacija, ali istovremeno postavlja i pitanje o preciznosti i pouzdanosti takvih improviziranih projektila.

Rakete sa domaćeg tla protiv skupih protumjera

Qassam rakete, koje su prvi put lansirane na Izrael 2001. godine, simboliziraju trajanje i razvoj ovog načina proizvodnje. Prema informacijama dostupnim u javnosti, Hamas trenutno raspolaže sa šest različitih tipova projektila. To uključuje i treću generaciju Qassam raketa, koja ima sposobnost pogoditi ciljeve udaljene do 18 kilometara.

Najveći domet ostvaruju rakete modela J90 – J80, sa mogućnošću dosega ciljeva u Tel Avivu, te SH2021, koja ima operativni domet od čak 220 kilometara. Unatoč različitim kapacitetima i dometima, zajednički nazivnik ovih raketa je niska cijena proizvodnje u usporedbi s raketama koje Izrael koristi za obranu.

Izazov neravnoteže

Izraelski proturaketni sustav Iron Dome, premda impresivan u svojoj tehnologiji i učinkovitosti, susreće se s ekonomskim izazovom kada je suočen s ovim nekonvencionalnim prijetnjama. Svaka raketa koju Iron Dome ispali kako bi neutralizirala prijetnju ima cijenu koja se kreće i do 50.000 američkih dolara – znatno više od troškova proizvodnje raketa koje Hamas proizvodi.

Snimak objavljen od strane palestinske grupe Hamas otkriva nesvakidašnji pogled u srž njihove proizvodnje raketa, demonstrirajući improvizirane metode koje koriste kako bi kreirali oružje usred očiglednih nedostataka u industrijskim resursima i kapacitetima.

 

Politički i Humanitarni Eho

Ovaj neprestani ciklus napada i odbrane svakako ostavlja duboki trag na političkom i humanitarnom terenu u regiji. Civilne žrtve i razaranje infrastrukture sa obje strane postaju sveprisutne slike sukoba, dok diplomatski napori i mirovni pregovori nastavljaju tražiti rješenja za dugotrajan mir.

I dok se raketni štitovi i improvizirana streljiva sasreću na bojištu, pitanje izgradnje stabilnosti i napretka za oba naroda ostaje neriješeno, bacajući sjenu na mogućnost buduće koegzistencije u regiji.

Zaključak

Hamasovi snimci proizvodnje raketa pružaju uvid u kompleksnost i izazove koji obilježavaju izraelsko-palestinski sukob. Oni oslikavaju ne samo taktičku i stratešku dimenziju borbe, već i duboko ukorijenjene probleme koji zahtijevaju pažnju međunarodne zajednice u traženju održivog rješenja.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *