Ubistvo koje je šokiralo Kosovo: Silovali je pa ubili – Dobio doživotni zatvor

6141

Nakon gotovo dvije godine od ubistva Marigone Osmani, na Osnovnom sudu u Uroševcu donesena je presuda dvojici glavnoosumnjičenih za ovaj stravičan zločin. Dardan Krivaqu, koji se smatra glavnim izvršiocem ubistva, osuđen je na doživotni zatvor, dok je drugi osumnjičeni, Arbër Sejdiu, dobio kaznu od 15 godina zatvora zbog teškog ubistva i pomaganja u počinjenju silovanja.

Marigona Osmani je imala samo 18 godina kada je izgubila život 22. augusta 2021. u stanu glavnog optuženika Dardana Krivaqe u Uroševcu. Prema optužnici, Dardan Krivaqa je 21. augusta prisilio Marigonu Osmani na spolni odnos te je zlostavljao i maltretirao. Sljedećeg dana, Krivaqa i Sejdiu su zajedno lišili života Marigonu Osmani kako bi prikrili krivično djelo silovanja.

Monstrumi koji su je silovali i ubili

Monstrumi koji su je silovali i ubili

Obojica optuženih suočavaju se s nizom teških optužbi, uključujući silovanje, pomaganje u izvršenju silovanja, teško ubistvo i saučesništvo. Prema optužnici, Sejdiu je svjesno pomogao Krivaqi u izvršenju silovanja, stražario dok je silovanje trajalo, te ometao snimanje sigurnosnih kamera kako bi prikrili tragove zločina.

Marigona Osmani postala je žrtva ne samo okrutnog ubistva već i stravičnog nasilja, što je šokiralo čitavo Kosovo. Njeno tragično stradanje još jednom je ukazalo na potrebu za boljom zaštitom žena i oštrijim sankcionisanjem počinitelja ovakvih zločina.

Advokat porodice Marigone Osmani, Gazmend Rexhepi, tražio je maksimalnu kaznu za optužene kako bi se poslala snažna poruka i kako bi se spriječilo ponavljanje ovakvih zločina u budućnosti. Sa druge strane, advokat Dardana Krivaqe, Admir Salihu, pokušao je naglasiti da je krivično djelo počinjeno pod uticajem narkotika, te je izrazio nadu da će sud uzeti u obzir sve okolnosti prilikom izricanja kazne.

Ispred Osnovnog suda u Uroševcu održani su protesti, a članovi Kolektiva za feminističku misao i akciju izrazili su sumnje zbog prethodnih niskih kazni u slučajevima rodnog nasilja i silovanja. Važno je istaći da ovi zločini ne smiju ostati nekažnjeni, a pravedne kazne su od suštinskog značaja kako bi se zaštitila ženska prava i spriječilo ponavljanje ovakvih tragičnih događaja.

Podaci pokazuju da je na Kosovu ubijeno 50 žena od 2010. do 2023. godine, što ukazuje na hitnost u jačanju sistema zaštite žrtava nasilja i oštrijem kažnjavanju počinitelja. Organizacije za ljudska prava nadaju se da će ovakve presude poslati snažan signal o nultoj toleranciji prema nasilju nad ženama i odlučnosti u borbi protiv ovakvih zločina.

Redakcija Sandžak Danas




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *